Bramy skrzydłowe czy przesuwne - które wybrać?

brama-przesuwna

Zapytaj o cenę

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, wymagający poświęcenia dużej ilości czasu i pieniędzy. Niestety, nawet po jego zakończeniu, inwestorów czeka jeszcze mnóstwo pracy na działce. Jednym z najważniejszych i najbardziej kosztownych zadań jest postawienie wytrzymałego ogrodzenia oraz wybór odpowiedniej bramy do niego. Wiele osób zastanawia się, jaka brama sprawdzi się w danej sytuacji najlepiej - kiedy lepiej wybrać skrzydłową, a kiedy przesuwną?

Charakterystyka bram skrzydłowych

Nowoczesne bramy skrzydłowe różnią się od tych, które były produkowane jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiejsze są bardzo solidnie wykonane, wytrzymałe, mogą też być wyposażone w napęd, umożliwiający sterowanie nimi nawet z dużej odległości. Systemy automatyczne do bram zazwyczaj kupuje się osobno, a ich funkcjonalność zależy od określonego modelu. Napęd powinien być dostosowany do ciężaru oraz długości skrzydeł bramy. Niemal każdą nowoczesną bramę można zautomatyzować. W sprzedaży dostępne są modele bram z jednym skrzydłem, które sprawdzają się świetnie na wąskich działkach, a także dwuskrzydłowe, które często są lepiej wykonane i gwarantują większe bezpieczeństwo i wytrzymałość.

Ze względu na swoją budowę, bramy przesuwne mają ograniczone wzornictwo, dlatego miłośnicy klasycznych stylów i bogatego zdobnictwa nie znajdą wśród nich odpowiedniego modelu dla siebie. Bardziej spodobają im się bramy skrzydłowe, które oferują duży wybór różnorodnych modeli i stylów, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Często posiadają one ciekawe zdobienia, które pozwalają się wyróżnić. Warto pamiętać o tym, że ogrodzenie i brama powinny współgrać ze stylem budynków stojących na działce. Bogato zdobiona, rzeźbiona brama nie będzie dobrze się prezentowała przy nowoczesnym domu w stylu minimalistycznym!

Bramę skrzydłową warto zastosować na wąskiej działce, gdyż nie ogranicza ona powierzchni i można wybrać miejsce, w którym ma być usytuowana. Minusem tego rozwiązania jest blokada przestrzeni tuż za bramą - aby ją otworzyć na pełną szerokość, nic nie może stać po drugiej stronie. Przepisy każą montować bramę w ten sposób, aby otwierała się do wewnątrz, Z tego powodu, bramy skrzydłowe mogą być montowane tylko na działkach o długim podjeździe, gdzie nie będą stanowiły przeszkody.

Co jeszcze przemawia za wybraniem bramy skzydłowej? Z pewnością jednym z istotnych czynników jest cena, gdyż jest ona stosunkowo tańsza od masywnej, nowoczesnej bramy przesuwnej. Najtańsze są oczywiście bramy ręczne, ale ich użytkowanie może być na dłuższą metę uciążliwe.

Podsumowując, główne zalety bramy skrzydłowej to:

-klasyczny wygląd,
-możliwość montażu na wąskiej działce,
-niska cena.

Charakterystyka bram przesuwnych

Nowoczesna stylistyka, wysoka wytrzymałość i gwarancja bezpieczeństwa sprawiają, że bramy przesuwne są chętnie wybierane przez wielu klientów i zdobywają coraz większą przewagę nad swoją skrzydłową wersją. Idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa, które preferuje proste formy i minimalizm.

Bramy przesuwne mają tą przewagę nad skrzydłowymi, że otwierają się wzdłuż, dzięki czemu nie blokują dodatkowej przestrzeni. Pojawia się tu jednak inny problem- każda brama przesuwna posiada tzw. ogon, który równoważy jej ciężar. Z tego powodu, potrzebuje ona sporo miejsca wzdłuż ogrodzenia. Brama przesuwna nie sprawdzi się więc na wąskiej działce.
Większość tego typu bram składa się z jednego skrzydła, ale dostępne są także bramy dwuskrzydłowe, których zaletą jest krótszy czas otwierania. Osoby, które nie lubią długo czekać na otworzenie się bramy, powinny przemyśleć takie rozwiązanie.

Podobnie jak bramy skrzydłowe, również bramy przesuwne mogą być zautomatyzowane i decyduje się na to wielu użytkowników, ze względu na dużą wygodę takiego rozwiązania. Systemy automatyczne do bram przesuwnych są tańsze, niż te do bram skrzydłowych.
Ważną zaletą bramy przesuwnej jest brak ograniczenia jej szerokości, w przeciwieństwie do bram skrzydłowych, które zazwyczaj nie przekraczają 3 metrów szerokości.

Rozróżnia się dwa rodzaje bram przesuwnych- mogą być zamocowane na szynie bądź samonośne. Bramy na szynach mają jednak sporo wad- trudno utrzymać je w czystości, gdyż łatwo gromadzą się w nich różne zanieczyszczenia. Problemem może być też śnieg, utrudniający otwieranie zimą. Taka brama wymagają też fundamentów, w których osadzone będą szyny, Coraz więcej klientów przekonuje się do bram samonośnych, które umożliwiają płynne otwieranie i pozwalają uniknąć problemów ze śniegiem lub zalegającymi liśćmi.

Ceny bram przesuwnych są wyższe, niż skrzydłowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ogrodzenie to inwestycja na wiele lat . Solidna brama przesuwna, wykonana z wytrzymałych materiałów, może być najlepszym wyborem i gwarancją bezpieczeństwa.

Warto zdecydować się na bramę przesuwną, ponieważ:
-jest solidnie wykonana,
-ma nowoczesny wygląd,
-nie zajmuje przestrzeni na działce,
-nie ma ograniczeń szerokości.

Jaką bramę wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju bramy w dużej mierze zależy od długości działki i wielkości posesji. Znaczenie mają także walory estetyczne- wielu klientów wybiera określony rodzaj bramy wyłącznie ze względu na jej wygląd, który im najbardziej odpowiada. Decydując się na określoną bramę, warto zwrócić uwagę na to, czy sprawdzi się ona na danej działce.

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, wymagający poświęcenia dużej ilości czasu i pieniędzy. Niestety, nawet po jego zakończeniu, inwestorów czeka jeszcze mnóstwo pracy na działce. Jednym z najważniejszych i najbardziej kosztownych zadań jest postawienie wytrzymałego ogrodzenia oraz wybór odpowiedniej bramy do niego. Wiele osób zastanawia się, jaka brama sprawdzi się w danej sytuacji najlepiej - kiedy lepiej wybrać skrzydłową, a kiedy przesuwną?

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV