Jaki napęd wybrać do bramy przesuwnej?

napedy-do-bram-przesuwnych

Zapytaj o cenę

Wobec mnóstwa możliwości w zakresie automatyki, która towarzyszy człowiekowi na co dzień, przy okazji znacznie poprawiając jakość życia, odpowiedni napęd jest kluczowy, aby w pełni wygodnie sterować bramą za pomocą pilota lub inteligentnego systemu.

Automatyka do bram – zalety

Nowoczesne budownictwo i bramy automatyczne idą dziś w parze. Automatyka wpisuje się w standardy innowacyjnych projektów budowlanych nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Bez konieczności opuszczania pojazdu możliwe jest sterowanie bramą za pomocą pilota, co jest szczególnie ważne w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto osoby z zewnątrz nie są w stanie przedostać się na teren posiadłości, co eliminuje ryzyko kradzieży lub włamania.

Aby bramy działały bez zarzutów, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego napędu. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na takie komponenty jak:

  • waga bramy,
  • długość bramy, czyli pole światła wjazdu,
  • liczba użytkowników warunkująca potencjalną liczbę cykli,
  • stan i parametry techniczne bramy oraz profilu jezdnego.

Napęd do bramy przesuwnej – jak działa?

Chcąc uniknąć jakichkolwiek sytuacji awaryjnych, należy pamiętać o tzw. rezerwie mocy, czyli zwrócić uwagę na to, aby ciężar bramy zawsze był mniejszy niż jego maksymalna wartość. Dzięki temu brama przesuwna będzie mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje w różnych warunkach pogodowych.

Przed montażem napędu konieczna jest instalacja siłownika. Czym jest ten element? To bardzo prosta struktura składająca się z motoreduktora oraz elektrycznego modułu sterującego. Praca siłowników polega na oparciu o koło zębate, ulokowane na wale wyjściowym siłownika, który permanentnie się obraca. Koło przesuwa bramę przez zazębienie z listwą, która poprowadzona jest wzdłuż dolnej krawędzi bramy. Takie rozwiązanie jest bardzo optymalne i tanie, przy czym montaż i regulacja należą do tych najprostszych.

Do uruchomienia bramy przesuwnej wykorzystuje się głównie pilota, który aby otworzyć lub zamknąć bramę nie musi być skierowany bezpośrednio w stronę centrali sterującej. To wszystko dzięki antenie odbierającej sygnał z pilota z odległości nawet ponad 200 metrów.

O czym warto pamiętać?

Użytkując zautomatyzowane systemy, nie należy lekceważyć kwestii bezpieczeństwa, dlatego w celu jego zapewnienia warto zainstalować dedykowane sprzęty. Inwestorzy wybierają najczęściej fotokomórki, czyli nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych, które montowane są wzdłuż światła wjazdu. W przypadku przerwania promienia, fotokomórka zatrzyma bramę.

Ponadto napęd powinien być dopasowany do materiału, z którego wykonano bramę, np. bramy drewniane zmieniają swój ciężar pod wpływem wilgoci, a stalowe są bardzo ciężkie. Co więcej, istotna jest również konstrukcja bramy – w tym przypadku liczą się wartości oporów, jak również jej poziomowanie: w przeciwnym razie użytkownicy mogą liczyć się z perspektywą szybkiej eksploatacji mechanicznych części siłownika.

Kluczowy jest także aspekt awaryjnego otwierania bramy przesuwnej w przypadku braku napięcia sieciowego. Przy wyborze siłownika należy zwrócić uwagę na prostą obsługę części awaryjnego odblokowania.

Wyłącznie dobrej jakości materiał bramy przesuwnej, jej prawidłowy montaż i regulacja oraz wybór właściwego napędu mogą zagwarantować komfort jej użytkowania.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV