Co to jest szalunek pod ogrodzenie i jak go wykonać?

szalunek-co-to-jest

Zapytaj o cenę

Szalunek pod ogrodzenie to nic innego jak forma dla jej przyszłej podmurówki. Jego zadaniem jest umożliwienie wykonania właściwej konstrukcji płotu, a także jego wzmocnienie i stabilizacja. Nie ulega wątpliwości, że jest to także doskonały sposób na zwiększenie walorów wizualnych ogrodzenia działki poprzez zwiększenie jej solidnej prezencji. Jak go wykonać samodzielnie? O tym opowiemy w niniejszym wpisie.

Co to jest szalunek?

Rzadko spotykany termin, jakim jest szalunek to nic innego jak forma, do której wylewa się beton w celu stworzenia konkretnej i stabilnej konstrukcji muru. Może ona dotyczyć nie tylko podmurówki pod ogrodzenie, ale także innych konstrukcji natury budowlanej, takich jak fundamenty budynku. Szalunki zazwyczaj wykonuje się z desek lub płyt drewnianych z drzewa sosnowego, ale mogą także zawierać także elementy metalowe. 

Szalunek pod ogrodzenie - niezwodny sposób na wykonanie podmurówki ogrodzenia

Podmurówka w dalszym ciągu jest jednym z najczęściej spotykanych elementów zarówno w ogrodzeniach prywatnych, jak i firmowych. Klienci decydują się na nią, mimo że w ogrodzeniach panelowych lub z siatki jej obecność nie jest konieczna. Zasadność tego zjawiska objawia się w trzech podstawowych przyczynach:

  • Podmurówka spełnia swoją funkcję praktyczną poprzez bezpośrednie zwiększenie bezpieczeństwa terenu. Stanowi ona bowiem barierę niemal nie do przekroczenia dla zwierzyny leśnej, a także zmniejsza prawdopodobieństwo pomyślności prób włamań lub napaści. Tego typu forma ogrodzenia pozostaje trwała i solidna przez długie lata. 
  • Decyzję na podmurówkę w większości przypadków warunkują jej względy estetyczne. Jej częścią mogą być bowiem kamienie ozdobne, a ogrodzenie z drewna, siatki lub metalu bezsprzecznie lepiej prezentuje się na betonowym, lub ceglanym fundamencie. 
  • Podmurówka niepodważalnie wpływa na ekstrawagancki i solidny wygląd każdego ogrodzenia. Nie można także zaprzeczyć, że za pośrednictwem jej zastosowania zwiększa się prestiż całej posiadłości. Jest to forma niewątpliwej wizytówki, pozytywnie wpływającej na wizerunek zarówno przestrzeni prywatnej, jak i przedsiębiorstwa. 

Jakie są dodatkowe korzyści obecności podmurówki w ogrodzeniu?

  • Obecność podmurówki jest niebywale skuteczna w zakresie opieki na czworonożnymi mieszkańcami posesji. Zdecydowana część psów obronnych kopie bowiem dziury pod ogrodzeniem umożliwiając tym samym sobie ucieczkę. 
  • Konstrukcja podmurówki niekiedy jest konieczna ze względu na brak stabilności podłoża. Tego typu zależność występuje w przypadku gleb niejednorodnych lub podłoża złożonego w znaczącej części z piasku. 
  • Podmurówka zaskakująco wpływa także na estetykę roślinną otoczenia. Chwasty i rośliny pnące nie mają bowiem tak dogodnej możliwości wrastania w ogrodzenie, jak w przypadku ogrodzeń pozbawionych szalunku. 

Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?

Pewna część właścicieli terenów prywatnych decyduje się na samodzielny montaż ogrodzenia działkowego z wykorzystaniem szalunku. W tym zakresie niewątpliwie przydaje się natomiast przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu drobnych prac budowlanych. Dokładne i poprawne wykonanie szalunku w sposób samodzielny jest możliwe i z pewnością stanowi optymalną opcję pod względem finansowym. O wielkości przedsięwzięcia decyduje typ ogrodzenia, który może być albo wykonany ze słupków połączonych przęsłem, albo zawierać podmurówkę. Pierwsza opcja determinuje obecność szalunku punktowego, druga - fundamentu ciągłego. Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie niezbędne informacje do samodzielnego i poprawnego przeprowadzenia szalunku. 

Instrukcja montażu szalunku ogrodzeniowego w 4 krokach 

1. Przygotowanie 
W zakresie przygotowania się do samodzielnego montażu podmurówki lub słupków ogrodzenia warto przede wszystkim określić swoje szczegółowe preferencje estetyczne i techniczne względem jej rodzaju. Warto pamiętać, że podmurówka stworzona z kamieni ozdobnych lub cegieł może wymagać nieco większego fundamentu. To samo tyczy się ewentualnej preferencji względem obecności słupków. Wówczas niezbędne jest bowiem przeprowadzenie tak zwanej dylatacji, zapobiegającej pękaniu konstrukcji w przyszłości. W tym zakresie nie można także zapomnieć o izolacji z papy pomiędzy słupkami a fundamentem ogrodzenia. 

2. Wykopanie dołu pod podmurówkę i słupki 
Głębokość dołu pod słupkami ogrodzenia lub podmurówką powinna przekraczać nieznacznie granicę zamarzania gleby, a ten poziom zależny jest od rodzaju podłoża. Najgłębiej zazwyczaj należy kopać w przypadku gleby ilastej lub torfowej. To samo tyczy się ziemi, w której pobliżu znajdują się cieki bądź zbiorniki wodne. Warto pamiętać także o specyficznych cechach terenu, takie jak różnice jego wysokości. Wówczas konieczne jest wykonanie ogrodzenia uskokowego.

3. Deskowanie i zbrojenie szalunku 
W przypadku luźnego podłoża niezbędne może okazać się wyłożenie go specjalną folią ochronną zapobiegającą jego osuwaniu. Obsuwanie się gleby może uniemożliwiać bowiem lokację desek w sposób równy i prostopadły do podłoża, co warunkuje z kolei stabilność fundamentu podmurówki. Wyłożone deski na ścianach dołu powinny być z kolei wzmocnione podporami, by wylanie betonowego fundamentu pod podmurówkę nie spowodowało ich wygięcia. Do górnej części desek przyczepia się natomiast metalowe listwy, które powinny zostać poprowadzone do poziomu ostatecznej wysokości podmurówki. Stanowią swoistego rodzaju formę umożliwiającą wylanie i wyschnięcie fundamentu. 

4. Zbrojenie fundamentów i zalanie ich betonem 
Funkcją zbrojenia jest wzmocnienie konstrukcji podmurówki i sprawienie, by na całej długości w podłożu osiadała się w sposób równomierny. Taka strategia pozwoli bowiem zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkich pęknięć. Zbrojenie dobrane powinno być do ostatecznego ciężaru ogrodzenia, przy czym pod słupkami głębokość wbicia prętów musi być przynajmniej dwukrotnie większa. Niezwykle istotne jest także, by zbrojenie wsparte na kamieniach, a nie leżało bezpośrednio na czystym podłożu. 

Zachęcamy do kontaktu z firmą Hammerman, która z przyjemnością wspomoże rzetelną i fachową poradą względem wyboru poszczególnych elementów ogrodzenia i procesu budowy jego konstrukcji. Życzymy powodzenia!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego warto wykonywać szalunek z drzewa sosnowego?

Relatywnie tani rodzaj drewna, jakim jest drzewo sosnowe, charakteryzuje się brakiem tendencji do wiązania z betonem. 

2. Jakiej głębokość powinien mieć dół pod fundamenty szalunku?

Dół pod fundamenty powinien mieć głębokość oscylującą pomiędzy 80-100 cm. Pod słupami podmurówki powinna ona sięgać natomiast około 1,5 m. 

3. Ile kosztuje profesjonalne wykonanie ogrodzenia z podmurówką z wykorzystaniem szalunku?

Uznaje się, że wykonanie metra ogrodzenia złożonego z siatki i podmurówki kosztuje około 250 zł wraz z materiałami. Pod uwagę należy natomiast wziąć znacznie nieco wyższe koszta w przypadku ogrodzenia drewnianego, palisadowego lub metalowego. 

4. Ile mniej więcej zastyga beton w szalunku?

Około 10-14 dni. 

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV