Furtka lewa czy prawa – którą wybrać?

furtka-lewa-czy-prawa

Zapytaj o cenę

Montaż ogrodzenia wymaga podjęcia wielu decyzji dotyczących wzorów i kolorów przęseł, ale także i strony, w którą otwiera się furtka. Wybór ten może niektórym wydawać się trywialny, jednak dla właściciela działki to zagadnienie jest często poważnym dylematem, zwłaszcza jeśli przykłada on wielką wagę do szczegółów. Którą furtkę wybrać: lewą czy prawą – odpowiadamy w poniższym tekście.

Furtka lewa i prawa – różnice

Podczas wyboru kierunku otwierania furtki na posesję, warto przyjąć konkretny punkt widzenia i według niego oceniać dostępne opcje. Najczęściej użytkownicy działek biorą pod uwagę widok od ulicy – w tym przypadku więc furtka lewa ma zawiasy z lewej strony i klamkę z prawej, natomiast furtka prawa zawiasy z prawej, a klamkę z lewej. Z kolei patrząc od środka posesji sytuacja ma się odwrotnie: furtka lewa to ta z zawiasami z prawej i klamką z lewej, zaś furtka prawa z zawiasami z lewej i klamką z prawej. Warto rozrysować sobie te warianty, co znacznie ułatwi wyobrażenie ułożenia oraz otwierania furtki.

Głównym powodem, dla którego warto podjąć przemyślaną decyzję odnośnie wyboru furtki lewej czy prawej, jest ich konstrukcja. Kierunek otwierania determinuje nie tylko położenie zawiasów i klamki, ale także montaż sztachet. Zazwyczaj przymocowane są one tylko od jednej strony poprzeczki i wówczas poprzeczka znajduje się od środka ogrodzenia, a sztachety z zewnątrz. Odwrócenie furtki poskutkuje więc widocznością poprzeczki z zewnątrz, co nie zawsze wygląda atrakcyjnie z danym wzorem przęseł.

Furtka prawa i lewa a inne elementy ogrodzenia

Furtka to dość mały element ogrodzenia, jest jednak bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu można wejść na posesję oraz ją opuścić. Biorąc pod uwagę to, a także fakt, że parkan stanowi wizytówkę użytkowników działki, nic dziwnego, że wybór kierunku otwierania furtki stanowi źródło poważnych dylematów. Przy niej znajdują się takie akcesoria jak skrzynka na listy lub ulotki, domofon, oświetlenie, często także wnęka z kontenerem na śmieci. Warto przemyśleć i wyobrazić sobie instalację furtki lewej czy prawej w kontekście tych dodatków.

Tradycyjnie furtki znajdują się również blisko bram wjazdowych, więc wiele osób uzależnia swój wybór od sposobu otwierania bramy. Ulokowanie tych elementów ogrodzenia trzeba wybrać tak, aby wejście i wyjście (lub wjazd i wyjazd) z posesji były wygodne. Z bramami dwuskrzydłowymi doskonale komponują się zarówno furtki prawe, jak i lewe. W przypadku jednoskrzydłowych rozwiązań warto kierunek otwierania furtki dopasować do bramy, a wejście na działkę zyska harmonijnego wyglądu.

Aranżacja przestrzeni

Furtkę lewą czy prawą warto również uzależnić od dostępnego miejsca, ponieważ dany wybór może mieć znaczący wpływ na wygodę, a także bezpieczeństwo użytkowników posesji. Jeśli ogrodzenie znajduje się bardzo blisko chodnika czy ulicy, furtka niezależnie od kierunku, powinna być otwierana do wnętrza działki. Wówczas nie będzie stanowiła zagrożenia dla przechodniów czy przejeżdżających samochodów.

Często nieodpowiednio umieszczona furtka oraz brama ograniczają przestrzeń, co ma znaczenie zwłaszcza na małych posesjach. Zazwyczaj w takiej sytuacji polecamy bramy przesuwne oraz furtki otwierane w stronę bramy wjazdowej. Przestrzeń z wjazdem i ścieżką do budynku będzie wtedy oddzielona od pozostałej sekcji wypoczynkowej lub ogrodu. Taki zabieg ma na celu optyczne powiększenie dostępnego miejsca.

Od czego jeszcze można uzależnić kierunek otwierania furtki?

  • Od drzwi frontowych – ta sama orientacja furtki oraz drzwi do budynku szczególnie dobrze sprawdza się na niewielkich posesjach. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo przydatne na przykład podczas przenoszenia siatek z zakupami, aby otworzyć zarówno furtkę, jak i drzwi tą samą ręką.
  • Od stylu posesji – jeśli budynek, ogród oraz ogrodzenie jest nowoczesne lub minimalistyczne, kierunek otwierania powinien być dopasowany do bramy. Na działkach o rozbudowanym ogrodzie można pokusić się o zróżnicowanie kierunku otwierania furtki, drzwi oraz bramy.
  • Od roślin w ogrodzie – często ogrodzenie montowane jest wokół rozbudowanego ogrodu i chcąc zachować jego strukturę, należy pójść na kilka kompromisów. Otwierana furtka (szczególnie bez odbojnika) może uderzać w rośliny i powoli je niszczyć, dlatego warto wybrać kierunek otwierania, gdzie ruchomy element nie ma kontaktu z zielenią.

Furtka lewa czy prawa – ostateczna decyzja

Wybór furtki lewej czy prawej ma czasami spore znaczenie, warto więc dobrze przemyśleć obydwie opcje. Kiedy wyobraźnia zawodzi, można skorzystać z projektu i wizualizacji przygotowanych przez specjalistów Hammerman-Tech. Wystarczy wybrać wzór ogrodzenia i przesłać zdjęcie posesji w miejscu, gdzie zaplanowano umieszczenie furtki. Specjaliści za pomocą programów graficznych umieszczą na zdjęciu furtkę lewą oraz prawą, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Wiele osób dopiero po montażu ogrodzenia zdaje sobie sprawę, że furtka prawa wyglądałaby znacznie lepiej na miejscu furtki lewej. W takich sytuacjach nie należy zanadto się przejmować – przechodnie i sąsiedzi prawdopodobnie nie zwrócą na to uwagi. Jeśli jednak ten problem spędza sen z powiek, można zdecydować się na zakup furtki otwieranej w drugą stronę oraz wymianę elementów. Ceny pojedynczych części w naszym sklepie są znacznie bardziej atrakcyjne niż całych systemów ogrodzeniowych, warto więc przemyśleć takie rozwiązanie.

FAQ

1. Dlaczego decyzja o montażu furtki lewej czy prawej jest taka skomplikowana?

Decyzja powinna być trafna, aby zaoszczędzić środki na wymianie elementu ogrodzenia. Trzeba też pamiętać, że montaż furtki lewej w pozycji furtki prawej skutkuje widocznością poprzeczki, a nie sztachet od frontu posesji, co nie zawsze pasuje do wzoru ogrodzenia.

2. Czym różni się furtka prawa od furtki lewej?

Patrząc z zewnątrz posesji furtka prawa ma zawiasy z prawej strony i klamkę z lewej, natomiast furtka lewa – zawiasy z lewej, a klamkę z prawej. W perspektywie od środka działki furtka prawa ma zawiasy z lewej i klamkę z prawej, zaś furtka lewa – zawiasy z prawej i klamkę z lewej.

3. Od czego można uzależnić kierunek otwierania furtki na posesji?

Przede wszystkim od własnych preferencji, trzeba jedynie pamiętać, aby wchodzenie i wychodzenie z działki było wygodne i bezpieczne. Kierunek furtki można także uzależnić od dostępnego miejsca, dodatkowych elementów ogrodzenia, bramy, kierunku drzwi frontowych, roślin w ogrodzie albo stylu posesji.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV