Jak poprawnie wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

slupki-ogrodzeniowe-poziomowanie

Zapytaj o cenę

Wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych determinuje niekiedy pomyślność zamontowania różnego rodzaju ogrodzeń, a przynajmniej w znaczący sposób ułatwia przeprowadzenie tego procesu. O tym, jak poprawnie wypoziomować słupki ogrodzeniowe opowiemy Państwu w niniejszym artykule. 

Poziomowanie ogrodzenia

Samodzielne poziomowanie słupków ogrodzeniowych, a także sam montaż ogrodzenia należą do relatywnie nietrudnych zadań do zrealizowania, choć jest to zależne od konkretnego typu ogrodzenia. W tym zakresie przydaje się jednak przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu montażu siatek ogrodzeniowych oraz ogrodzeń metalowych lub stalowych. Jeśli ktoś nie miał nigdy styczności z lekkimi pracami budowlanymi lepiej będzie, jeśli to zadanie powierzy osobie doświadczonej. Dokładność i precyzja w kwestii prawidłowego zamontowania słupków odgrywa bowiem kluczową rolę w zakresie właściwego postawienia całego ogrodzenia. Popełnione błędy mogą być znacznie trudniejsze do zniwelowania niż samo przeprowadzenie montażu siatki ogrodzeniowej. Do 3 podstawowych zasad osadzania słupków ogrodzeniowych należą:

  1. Montowanie słupków ogrodzeniowych powinno rozpocząć się od słupków narożnych.
  2. Optymalna długość pomiędzy słupkami ogrodzeniowymi wynosi około 2 m.
  3. W celu zniwelowania wszelkich przechyleń słupków warto użyć specjalnej poziomicy. Dokładność w tym zakresie nie zakłóci bowiem naciągania siatki na późniejszych etapach montażu.

Wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych 

Trudność samodzielnego wypoziomowania siatki wynika z trudności utrzymania go we właściwej pozycji przed zalaniem przygotowanego wcześniej dołka zaprawą betonową. Do tradycyjnych sposobów zapobiegających zjawisku przechylania się słupków należy między innymi obłożenie słupka kamieniami lub gruzem. Jeśli montaż ogrodzenia jest przeprowadzany na nieco większą skalę, być może warto rozważyć zakup profesjonalnego narzędzia przeznaczonego do utrzymywania słupka we właściwej pozycji. Co więcej, uwarunkowania podłoża i gruntu niekiedy również mogą utrudniać proces montażu słupków ogrodzeniowych. Do takich czynników niepożądanych należą między innymi spadki i uskoki terenu. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie stopniowania procesu klienta. 

Osadzanie słupków ogrodzeniowych krok po kroku

  1. Wykopanie dołka - jego głębokość powinna być zależna od możliwości gruntowych i wysokości stawianego ogrodzenia. Im niższe osadzenie słupka, tym większe prawdopodobieństwo utrzymania jego stabilności i pozycji pionowej. Istotne jest także pozostawienie około 15 cm przestrzeni pomiędzy ścianką wykopu a słupkiem. Miejsce to zostawia się dla mieszanki betonowej, które celem jest utrzymanie słupka w prawidłowej pozycji i stworzenie fundamentu ogrodzenia.
  2. Umieszczenia słupka w dołku - słupek musi znaleźć się w dokładnie centralnej części głębiny, co oznacza, że różnica pomiędzy nim a ściankami dołka powinna być z każdej strony równa. Dla upewnienia się, że słupek stoi w pozycji prostej pionowej, można użyć poziomicy dla pionowego stawiania słupków.
  3. Zalanie dołka betonem - w tym celu można użyć własnoręcznie przygotowanego betonu lub użyć gotowej mieszanki betonowej. Mieszanka w postaci sypkiej twardnieje w dole dzięki styczności z wodą.
  4. Wygładzenie powierzchni betonu - na tym etapie niezwykle istotne jest także ponowne skontrolowanie pozycji pionowej słupka. Wygładzenie powierzchni wokół słupka zaleca się przede wszystkim dla względów estetycznych.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i dlaczego to takie ważne?

Słupki ogrodzeniowe stanowią rusztowanie konstrukcji każdego typu ogrodzenia, bez względu na to, czy zostało one wybudowane z podmurówką, czy też nie. Prawidłowe osadzanie słupków determinuje trwałość stawianego ogrodzenia i jego schludność estetyczną. Przed wyborem specjalisty do tego zadania warto zweryfikować jego wiedzę i poziom doświadczenia w tym zakresie. W tym celu można zapytać o planowaną technikę montażu słupków lub rodzaj używanych materiałów. 

Hammerman-Tech - profesjonalny montaż ogrodzenia

Hammerman-Tech jest firmą, która swoim klientom pragnie oferować nie tylko najwyższej jakości panele ogrodzeniowe, automatykę do bram, kraty okienne czy różnego rodzaju akcesoria, materiały, skrzynki i farby. Doświadczenie zdobyte na podstawie kontaktu z setkami dotychczasowych klientów pokazało nam, że równie ważne jest profesjonalne doradztwo w zakresie montażu i wzbudzenie poczucia zaufania. Wszystkie działania podejmowane są przez nas z myślą o budowie długofalowych relacji z klientami. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia pierwszych szczegółów dotyczących projektu Państwa przyszłego ogrodzenia. 

Profesjonalny czy samodzielny montaż?

Samodzielny montaż przez osobę mało doświadczoną być może jest możliwy do wykonania w sposób poprawny, jednak będzie trwał znacznie dłużej w porównaniu z robocizną specjalisty w tym zakresie. Co więcej, wszelkie popełnione błędy związane osadzeniem słupków w gruncie mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia zabiegów naprawczych zwiększających koszty nawet kilkukrotnie. Aby uniknąć tego typu ewentualności, szczególnie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty montażowej. Przeprowadzamy montaż ogrodzeń na słupkach stalowych, słupkach murowanych lub łączonych. Na naszej stronie znajdą Państwo wizualizacje przykładowych realizacji ogrodzeniowych. Z nami nie występuje żadne ryzyko niepowodzenia, a postawione ogrodzenie będzie wyglądało zawsze schludnie i estetycznie. Warto ponadto wziąć pod uwagę, fakt, że niepoprawnie postawione ogrodzenie może odebrać urok nawet najpiękniejszym domom jednorodzinnym. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania 

1. Czym najlepiej wykopać dołki dla słupków ogrodzeniowych?

Dołki ogrodzeniowe można wykopać własnoręcznie łopatą lub przy użyciu specjalnej wiertnicy. Druga opcja zalecana jest szczególnie wtedy, gdy liczba potrzebnych dołków do wykopania jest relatywnie duża. Strategia ta może zaoszczędzić dużo czasu i energii, jednak w tym przypadku należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i właściwym ubiorze i obuwiu. 

2. Jak zachować idealną pozycję pionową słupków ogrodzeniowych?

W zakresie właściwego i prostego ustawienia słupków niezawodnym narzędziem jest poziomica pionowego ustawiania słupków. 

3. Jakie są uśrednione wymiary słupków ogrodzeniowych?

Średnia głębokość dołka przeznaczonego na słupek powinna wynosić około pół metra. Optymalna szerokość szacowana jest natomiast na 30 cm, jednak wartość ta jest zależna od docelowej grubości montowanego słupka. W tym przypadku ważne jest bowiem zostawienia odpowiedniej ilości miejsca na zaprawę betonową. 

4. Jaka jest podstawowa zasada osadzania słupków ogrodzeniowych?

Osadzanie słupków ogrodzeniowych zawsze warto rozpocząć od słupków narożnych ogrodzenia. 

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV