Kraty jako zabezpieczenie mieszkań na parterze - ile kosztuje wykonanie i montaż krat okiennych?

krata-okienna

Zapytaj o cenę

Mieszkanie na parterze ma swoje niewątpliwe uroki: mniej schodów do pokonania, brak konieczności korzystania z windy, a często także dostęp do prywatnego ogródka. Z drugiej strony to właśnie mieszkania na parterze najczęściej padają ofiarą włamywaczy. Pomimo coraz nowocześniejszych zabezpieczeń, włamanie przez okno z poziomu parapetu, na który można dostać się w sekundę, jest stosunkowo łatwe.

Przezorny zawsze ubezpieczony – to celna rada dla mieszkańców parteru. Może to właściwa pora, by zastanowić się nad zamontowaniem krat w oknach?

Kraty antywłamaniowe na okna kontra doświadczony włamywacz

Kraty okienne to jedno z najlepszych zabezpieczeń antywłamaniowych. Stalowe mocne pręty są nie do sforsowania bez odpowiednich narzędzi. Nawet jeśli złodziej podejmie próbę przepiłowania kraty, to zajmie mu to mnóstwo czasu. Musi liczyć się z tym, że nawet w środku nocy zostanie zauważony. Nie wspominając o hałasie, jaki towarzyszy piłowaniu metalu, który w ciszy nocnej rozejdzie się po całej okolicy. Wydaje się, że nawet najbardziej zdeterminowany złodziej odpuści próbę włamania, gdy zauważy w oknie solidną kratę.

Kraty zewnętrzne czy kraty wewnętrzne?

Kraty okienne można zamontować wewnątrz – w mieszkaniu, we wnęce okiennej lub na zewnątrz. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Dobrze jednak pamiętać, że krata okienna wewnętrzna jest sporą przeszkodą w otworzeniu okna, a mieszkanie należy przecież regularnie wietrzyć.

Drugim rozwiązaniem jest montaż krat okiennych na zewnątrz. Można przymocować je do ściany budynku lub zamontować w świetle otworu – tak, by były mniej widoczne.

Kraty okienne – cena i montaż

Gotowe kraty antywłamaniowe na okna w standardowym rozmiarze można zamówić z dostawą do domu. Ich koszt jest bardzo różny, uogólniając – około kilkuset złotych za jedną. Montaż jest stosunkowo prosty i nie zabiera dużo czasu. Kraty zewnętrzne montuje się w ścianie budynku. Po wyznaczeniu miejsc mocowania prętów, w ścianie należy wywiercić otwory, przynajmniej kilkucentymetrowe i włożyć w nie pręty kraty. Następnie trzeba sprawdzić, czy są dobrze osadzone i wkleic kotwe chemiczna. W celu zamontowania kraty można użyć także specjalistycznych elementów i dodatkowych zabezpieczeń – na przykład solidnych kołków rozporowych.

Inną opcją jest opłacenie fachowca, który zamontuje kraty okienne w bloku. Cena takiego montażu ustalana jest indywidualnie. Za pracę standardowo trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Montaż krat okiennych wykonują często także firmy, które produkują te stalowe zabezpieczenia antywłamaniowe.

Należy pamiętać, że montaż krat okiennych zewnętrznych wymaga stosownego pozwolenia od spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, odpowiedniego wydziału gminy lub starostwa. Dlaczego? Jest to ingerencja w elewację budynku, która w świetle prawa jest nieruchomością wspólną.

Materiał i wykonanie gwarancją bezpieczeństwa

Kraty okienne są produkowane z różnych materiałów. Najczęściej jest to kuta stal, która (jak każdy metalowy materiał) źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne i upływ czasu. Prędzej czy później pokrywa się rdzą, a przez to robi się krucha i mniej wytrzymała. Producenci krat okiennych nie mogą sobie na to pozwolić, w końcu w grę wschodzi bezpieczeństwo klienta.

Dlatego metalowy stop najczęściej pokrywa się dodatkowo powłoką antykorozyjną. Stalowe kraty poddać można cynkowaniu galwanicznemu, czyli pokryć je cynkiem w procesie elektrolizy. Tak nałożona powierzchnia cynkowa jest gładka, jednolita i bez przeszkód można pomalować ją na wybrany kolor. Jeśli malowanie nie jest przewidziane, materiał poddać można cynkowaniu ogniowemu, czyli zanurzyć stalowe pręty w kąpieli z ciekłego cynku. Ten sposób jest gwarancją długotrwałej odporności materiału na korozję.

Tak potraktowane kraty okienne to gwarancja bezpieczeństwa na długie lata.

Kraty okienne – czy są bezpieczne dla mieszkańców?

Kraty okienne mają tylu zwolenników co przeciwników. Niektórzy twierdzą, że krata szpeci budynek. To kwestia gustu, lecz warto wiedzieć, że krata okienna może być dodatkowo zdobiona i malowana. Wtedy nie tylko chroni domowników, ale jest dekoracją budynków, zwłaszcza tych starszych.

Kwestie wizualne to jedno, ale najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo. Niektórzy mieszkańcy bloku mogą obawiać się, że ściana budynku nie wytrzyma takiego obciążenia, mocowanie poluzuje się i ciężki metal zrobi komuś krzywdę. Obawy te są bezzasadne – pręty kraty tkwią wewnątrz ściany na co najmniej kilka centymetrów i są zabetonowane. Ryzyko wypadnięcia kraty okiennej jest więc znikome.

Inni twierdzą, że krata okienna ułatwia złodziejom zadanie. Co prawda włamywacz raczej odpuści wtargnięcie przez okno zabezpieczone kratą, ale przecież mógłby po tej kracie wspiąć się do okna sąsiada piętro wyżej. Taki zarzut również łatwo obalić - pręty w kratach okiennych są pionowe i ciężko na nich pewnie postawić stopę.

Inne zabezpieczenia okien przed włamaniem

Oczywiście istnieje szereg innych zabezpieczeń, jakie właściciele czy lokatorzy mieszkań na parterze mogą zastosować, by uniemożliwić potencjalnemu włamywaczowi zadanie.

Okna antywłamaniowe

Popularnym zabezpieczeniem, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, są okna antywłamaniowe. Takie okno musi mieć solidną ramę, okucie antywłamaniowe i szybę pokrytą laminowaną folią. Różne są standardy takich okien, niektóre mogą być wyposażone w dodatkowe zaczepy i „grzybki” antywłamaniowe, które na trzy minuty powstrzymają posługującego się podstawowymi narzędziami włamywacza. Popularne są także klamki zamykane na kluczyk i rozetki uniemożliwiające ich przewiercenie.

Okno antywłamaniowe nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonego w swoim fachu włamywacza. Próba jego sforsowania może trwa nieco dłużej, ale nie trzeba posługiwać się głośnymi narzędziami. Takie okna są też drogie – im więcej dodatkowych zabezpieczeń, tym wyższa jest cena.

Rolety antywłamaniowe

Panuje mylne przekonanie, że każda roleta zewnętrzna zabezpiecza przed włamaniem. Aby roleta została sklasyfikowana jako antywłamaniowa, musi mieć specjalną konstrukcję i dodatkowe zabezpieczenia. Taki atest wydają specjalistyczne ośrodki badawcze i przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrana roleta na pewno spełnia antywłamaniowe standardy.

Roleta antywłamaniowa musi mieć przede wszystkim sztywny pancerz, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj tworzy się go z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową lub żywicą epoksydową. Dolna listwa powinna być wzmocniona stalą. Na niej montuje się zabezpieczenie w postaci zamka lub rygla.

Koszt kupna i montażu okien czy rolet antywłamaniowych jest niesamowicie wysoki – można go oszacować jako trzy razy droższy niż standardowe rozwiązania, a cena wzrasta wraz z klasą antywłamaniową i rodzajem zabezpieczenia. Jeśli liczy się budżet i niezawodność, montaż krat okiennych będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Hammerman-Tech produkuje i montuje stalowe kraty okienne – służy pomocą od wyboru zabezpieczenia przez wymiarowanie okien aż po ich montaż.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV