Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

montaz-na-nierownym

Zapytaj o cenę

Nie jest łatwo znaleźć działkę w dobrej lokalizacji, za rozsądną cenę, o oczekiwanej powierzchni i w dodatku jeszcze idealnie równą. Czasem zdarza się tak, że ukształtowanie terenu nacechowane jest wieloma niedoskonałościami. Wówczas w miarę możliwości trzeba go albo wyrównać, albo budować na takiej powierzchni, jaka jest. Pytanie tylko, jak w tym miejscu zamontować ogrodzenie panelowe i czy w ogóle jest to możliwe? Dziś zadaje je sobie wielu początkujących inwestorów.

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe tworzy zaawansowany system ogrodzeń, który skutecznie chroni posesję i zarazem estetycznie się prezentuje. Największym zainteresowaniem cieszą się te konstrukcje, które są wyjątkowo solidne i nie ma co się dziwić, każdy chce, aby służyły przez wiele lat, a najlepiej po prostu, jak najdłużej. Warto inwestować w ogrodzenie panelowe z wielu powodów. Wysoka wytrzymałość i odporność na korozję, negatywne czynniki atmosferyczne, wahania temperatur i uszkodzenia mechaniczne to tylko niektóre z nich. Inwestując w to nowoczesne rozwiązanie, pozostaje jedynie ograniczyć się do prac konserwatorskich, z czym musieliby zmierzyć się nawet przy wyborze innego rodzaju ogrodzenia.

Przygotowanie terenu pod montaż to punkt numer jeden

Przy nierównym terenie, zanim ktokolwiek przystąpi do montażu ogrodzenia, musi go w odpowiedni sposób przygotować. Dla fachowców zadanie to nie jest trudne ze względu na doświadczenie w tego typu pracach. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić teren z zanieczyszczeń (gruzu, żwiru, kamieni). Kiedy mowa jest o nierównym terenie, wymaga się wyrównania go. Najlepiej zająć się tym znacznie wcześniej, co pozwoli skrócić czas montażu samego ogrodzenia. UWAGA! Montaż ogrodzenia panelowego nie powinien odbywać się na świeżo wysypanej ziemi czy też świeżo rozkopanym gruncie. Podłoże musi być odpowiednio zagęszczone. Może zdarzyć się tak, że przykładowo gleba na określonym terenie będzie żyzna lub gliniasta. Jak wspomnieliśmy powyżej – nie ma idealnych działek, a nawet jeżeli takie istnieją, trzeba mieć szczęście, by na nie trafić. Wówczas trzeba koniecznie zastosować wyższe słupki i wkopać je głębiej, docierając w ten sposób do stabilniejszego podłoża.

Szczegółowy plan montażu jest podstawą

Chcąc dobrze wykonać montaż ogrodzenia panelowego, warto wcześniej go sobie zaplanować. W pierwszej kolejności należy wykonać szczegółowe pomiary terenu. Trzeba również ustalić, jak ma wyglądać to ogrodzenie i w jaki sposób warto je rozmieścić. Wiele osób kompletnie o tym zapomina, a warto wiedzieć, że najważniejsze w całym tym montażu jest właściwe rozstawienie słupków, których później nie można przesunąć.

Najpierw montaż słupków ogrodzeniowych

Jak w takim razie zabrać się za montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie? Po przygotowaniu terenu przychodzi właściwy moment na słupki. Powinno się montować je w dołkach na głębokości półtora metra. Każdy z tych słupków należy unieruchomić suchym betonem. Aby zrobić to równo, warto posłużyć się poziomicą. Czynność tę trzeba wykonać dla każdego słupka, gdyż dokładność ma tu ogromne znaczenie. Nawet najmniejszy błąd może przyczynić się do komplikacji w przyszłości.

Teraz czas na panele

Mając przygotowany teren i umocowane słupki, nie pozostaje nic innego, jak tylko wykonać montaż poszczególnych paneli. To już proste zadanie, które nie zajmuje też dużo czasu. W tym celu stosuje się specjalne obejmy, które sprzedawane są w różnych wersjach – narożne, startowe i pośrednie. Każdy z tych rodzajów stosuje się w zupełnie innym zakresie. Pierwsze wykorzystuje się w narożnikach, drugie pomiędzy parą paneli, a trzecie w tych miejscach, w których mocowana jest brama i furtka. Obejmy montuje się dość prosto, a czynność ta wymaga zastosowania śrub i nakrętek. Tu poleca się zwykle stosowanie śrub niezrywalnych. Ma to uchronić panele przed demontażem i przede wszystkim przed kradzieżą.

A wszystko to samodzielnie lub z pomocą doświadczonej ekipy

W pewnym sensie montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie można wykonać na dwa sposoby. Chodzi o to, że samodzielnie lub z pomocą doświadczonej w tego typu pracach ekipy. Mówi się, że łączenie poszczególnych elementów nie jest trudnym zadaniem. Niektórzy nawet twierdzą, że budowa tego rodzaju ogrodzenia jest prosta w porównaniu z innymi rodzajami systemów ogrodzeniowych. Zdawać by się wobec tego mogło, że nie trzeba zlecać montażu osobom trzecim, można zająć się tym osobiście.

Faktycznie, osoby, które majsterkują w domu i wokół domu, mają odpowiednie narzędzia i wiedzę techniczną, bez problemu sobie z tym poradzą. Jednak niektórzy nie mają nawet kogo poprosić o pomoc przy przytrzymaniu poszczególnych słupków, co jest niezbędne w celu poprawnego ich umocowania. Trudno jest więc samodzielnie postawić taką konstrukcję. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy, która ma wieloletnie doświadczenie w montażu różnych rodzajów ogrodzeń, a w szczególności panelowego systemu ogrodzeń. Dzięki temu ogrodzenie powstanie sprawnie i bez komplikacji, a dobrze wykonane będzie służyło przez wiele długich lat.

Montaż ogrodzenia na nierównym terenie – podsumowanie

Ogrodzenie panelowe jest jednym z najtrwalszych i zarazem najsolidniejszych ogrodzeń dostępnych na rynku. Okazuje się natomiast, że takie właśnie jest tylko wtedy, kiedy zostaje dobrze zamontowane. Wystarczy najmniejszy błąd, aby straciło swój wygląd i tym samym funkcjonalność. Dlatego trzeba koniecznie w odpowiedni sposób do tego procesu się przygotować. Pierwszym krokiem jest przygotowanie samego terenu. Na nierównościach trudno jest postawić ogrodzenie, które będzie dobrze wyglądało i skutecznie ochraniało wyznaczoną posesję. Chyba że zostanie wykonana tak zwana podmurówka. W każdym razie warto zlecić tego typu prace specjalistom, gdyż to oni mają największe doświadczenie i to właśnie oni wiedzą, jak się tym wszystkim zająć. Inwestycja w taką ekipę nie jest dużym wydatkiem, a dla uzyskania oczekiwanego efektu czasem naprawdę dobrze jest z tej opcji skorzystać. 

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV