Ogrodzenia dworkowe - nawiązanie do staropolskich tradycji

ogrodzenia-dworkowe

Zapytaj o cenę

Chcąc wyróżnić posesję i zadbać o walory wizualne terenu otaczającego dom, często decydujemy się na nietuzinkowe, reprezentatywne ogrodzenie. Rolę tę doskonale spełniają ogrodzenia dworkowe, które zyskały wielu zwolenników właśnie ze względu na unikalny i ozdobny charakter konstrukcji oraz szerokie zastosowania. Dla wielu osób są doskonałą alternatywą dla majestatycznych, ale drogich ogrodzeń kutych. Poznaj zalety ogrodzeń dworkowych i dowiedz się, co wyróżnia je na tle innych budowli z zakresu małej architektury.

Czym charakteryzuje się styl dworkowy?

Posesje urządzone w stylu dworkowym przywołują na myśl architekturę minionych wieków. Mimo to cieszą się dużą popularnością także obecnie, właśnie ze względu na nawiązania do staropolskiej tradycji i sielski klimat. Elementy, które wyróżniają domy w stylu dworkowym to:

  • szerokie, centralnie usytuowane wejście z gankiem wspartym na kolumnach. Te ostatnie są najbardziej charakterystycznym elementem w architekturze dworkowej;
  • symetryczna elewacja, która przywodzi na myśl perfekcyjną harmonię;
  • drzwi do domu umieszczone w centralnej części frontu bryły;
  • ściany są zazwyczaj białe lub beżowe i często wzbogacone o gzymsy;
  • obszerny, kontrastujący z jasnymi ścianami ciemny dach, pokryty dachówkami lub łupkiem;
  • elewacja domu dworkowego jest często wykańczana ozdobnymi detalami;
  • wyprofilowane szprosy na oknach, które są zazwyczaj niewielkich rozmiarów.

Oprócz ozdobionego kolumnami i gzymsami jasnego budynku dworkowe posesje często wyróżniają się swoimi przemyślanymi projektami ogrodów, które są integralną częścią domowej rodzinnej przestrzeni. Symboliczne nawiązania do ogrodów, które kiedyś otaczały dworki szlacheckie to tzw. salon ogrodowy, czyli miejsce z ozdobnymi ławeczkami, gdzie domownicy mogą odpocząć w otoczeniu roślinności. Oprócz tego swoje miejsce miały także wielokolorowe klomby, symetrycznie przycinane krzewy oraz staw. To, jak zostanie urządzony ogród przy domu w stylu dworkowym, zależy jednak głównie od wielkości przestrzeni do zagospodarowania.

Ogrodzenie dworkowe - jak powinno wyglądać?

Piękno i nawiązanie do tradycyjnych wzorców, które można obserwować w domu i ogrodzie w stylu dworkowym, mogą zostać podkreślone przez odpowiednie ogrodzenie. Pełni ono bowiem nie tylko funkcje praktyczne, ale także reprezentacyjne. Całość tworzy spójną i atrakcyjną aranżację, która zachwyci każdego przechodnia i gościa.

Ogrodzenia dworkowe - przęsła

Są one najbardziej wyróżniającym się dekoracyjnym elementem ogrodzenia w stylu dworkowym. Największą zaletą tego rozwiązania jest różnorodność finezyjnych kształtów przęseł. Mogą być wyginane i wybrzuszane na wiele sposobów, tak by tworzyły np. motywy roślinne lub geometryczne kombinacje.

Z żeliwnych słupków tworzy się klasyczne ogrodzenia kute, które są domeną kowalstwa artystycznego. Ich majestatycznemu wyglądowi towarzyszy jednak zazwyczaj długi czas wykonania i wysoka cena. Powstają bowiem ręcznie i są bardzo ciężkie, a ponadto mają relatywnie wysoką cenę. Otoczenie posesji nie zawsze musi być jednak drogą inwestycją. Wielu producentów proponuje alternatywne rozwiązanie, jakim są ogrodzenia dworkowe metalowe. Ich wyróżniającym się elementem są ozdobne stalowe przęsła, które można nabyć jako osobną konstrukcję i połączyć z gotową podmurówką i słupkami w dworkowym stylu.

Ogrodzenia dworkowe mają służyć przez długie lata, dlatego ważne by przęsła były solidne i zabezpieczone przed korozją oraz działaniem promieni UV. Dzięki temu nie będą płowieć. Żeby zachować perfekcyjny wygląd, przęsła poddaje się lakierowaniu proszkowemu i cynkowaniu ogniowemu. Ta druga metoda nie zabezpieczy ich jednak całkowicie przed rdzą, dlatego warto powlec je tworzywem sztucznym, np. polietylenem. Części na ogrodzenia dworkowe z metalu są lżejsze od ich kutych odpowiedników, dzięki czemu łatwiej przetransportować przęsła i wykonać prace montażowe. Nie wymagają też dodatkowej pielęgnacji przez długie lata.

Słupki ogrodzeniowe w dworkowym stylu

Są tak samo ważne do otrzymania ozdobnego, klasycznego charakteru ogrodzenia co przęsła. Najbardziej efektowny wygląd zapewnią słupki betonowe o barwie pasującej do kolorów elewacji budynku na otoczonej ogrodzeniem dworkowym posesji. Murowane i otynkowane słupki są najprostszym i niedrogim rozwiązaniem. Inne materiały, które mogą posłużyć jako budulec ogrodzeń dworkowych to m.in.: cegła klinkierowa (jest kosztowna i budowa wymaga dużo pracy, dlatego często zastępuje się ją materiałem imitującym klinkier) i kamień naturalny.

Słupki i podmurówka powinny charakteryzować się atrakcyjną stylistyką i zdobieniami charakterystycznymi dla tego typu architektury. Jednym z najpopularniejszych wariantów dekoracji tych elementów są bonie.

Ogrodzenia boniowane w architekturze dworkowej

Bonie, bo tak nazywają się te charakterystyczne elementy tego typu ogrodzeń dworkowych, stosuje się także na elewacjach budynków. Jest to metoda dekoracji powierzchni, polegająca na dzieleniu jej na mniejsze części poprzez równoległe podłużne rowki w betonie. Znana jest od wieków i była używana w różnych częściach świata. Uznanie zyskała także wśród twórców ogrodzeń dworkowych. Głębokość i rozmieszczenie rowków dzielących powierzchnię słupków na mniejsze obszary mogą różnić się między konkretnymi modelami. Daje to możliwość indywidualnego komponowania słupów i przęseł na ogrodzenia dworkowe.

Ażurowe ogrodzenia dworkowe

Decydując się na ogrodzenie w stylu dworkowym, trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to konstrukcja ażurowa. Oznacza to, że posesja nie będzie całkowicie odizolowana od otaczającego ją terenu. Może to być jednak dużą zaletą, jeśli dom został wybudowany w atrakcyjnej okolicy. Jeśli jednak mieszkańcy posesji otoczonej ogrodzeniem dworkowym pragną uzyskać większą prywatność, a przy tym zniwelować hałas i zanieczyszczenia dobiegające np. z ruchliwej drogi, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie naturalnego płotu, np. z tui. Doskonale komponują się z ogrodzeniami ażurowymi w stylu dworkowym i stanowią barierę izolującą prywatną oazę spokoju domowników, czyli ogród. Tuje mogą być bardzo wysokie i skutecznie odgrodzić teren. Alternatywą jest pokrycie metalowych przęseł bluszczem lub posadzeniem żywopłotu. Taki roślinny płot będzie niższy, ale równie atrakcyjny dla oka.

FAQ:

1. Jakie zalety mają ogrodzenia dworkowe?

Są przede wszystkim naturalnie integralnym elementem architektury dworkowej, która jest popularna m.in. w budownictwie jednorodzinnym. Ich walory wizualne sprawiają, że posesja zyskuje charakterystyczny klimat nawiązujący do tradycji. Równocześnie są elegancką ozdobą, reprezentującą dom i ogród.

2. Jaki materiał na ogrodzenia dworkowe wybrać?

Najkorzystniejszą opcją z punktu widzenia ceny jest połączenie metalowych przęseł z betonowymi słupkami. Można je ozdobić boniami, które są charakterystycznym elementem dla dworkowej architektury. Przęsła z kolei mogą być ozdobione wybrzuszeniami, a także motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Całość tworzy estetyczną dekorację otaczającą dom i ogród.

3. Czy ogrodzenie dworkowe pozwala na zachowanie prywatności na posesji?

Ten typ ogrodzeń należy do konstrukcji ażurowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zakryć posesję tujami. Drzewa sprawią, że teren nie będzie widoczny z zewnątrz, a ponadto dodadzą uroku ogrodowi i będą cieszyć oko mieszkańców.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV