Ogrodzenia pełne - jak efektywnie otoczyć posesję?

ogrodzenia-pelne

Zapytaj o cenę

Większość osób wybierających materiały na budowę ogrodzenia i opracowujących plan realizacji tego przedsięwzięcia staje przed pytaniem: Ażurowe czy pełne ogrodzenie - która konstrukcja okaże się korzystniejsza z punktu widzenia praktycznego i estetycznego? W wielu przypadkach nie bez powodu wygrywa drugi rodzaj otoczenia posesji. Poznaj zalety różnych rodzajów ogrodzeń pełnych oraz materiałów budowlanych, z których mogą być wykonane.

Zalety ogrodzenia pełnego

Ogrodzenie reprezentuje posesję, którą otacza. Powinno więc tworzyć harmonijną całość nie tylko z budynkiem, ale także z ogrodem oraz okolicą po drugiej stronie furtki. Oprócz tego może spełniać szereg praktycznych funkcji i odznaczać się niebanalnymi walorami wizualnymi. Ogrodzenie pełne ma szereg atrybutów, które wpisują się w obie kategorie.

  • Docenianą przez większość właścicieli ogrodzenia pełnego zalet jest zapewnienie niezbędnej prywatności. Ogrody, podwórza i tarasy, które często towarzyszą budownictwu jednorodzinnemu czy obiektom firmowym są ich integralną częścią. Ogrodzenie pełne pozwala na swobodne przebywanie na świeżym powietrzu bez zwracania niczyjej uwagi. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa
  • Ogrodzenie pełne częściowo izoluje posesję od hałasu. Jest to często decydująca zaleta, jeśli dom stoi przy ruchliwej drodze.
  • Posesja jest chroniona przed zanieczyszczeniami z ulicy i sąsiednich domostw. Dzięki temu właściciele ogrodu mogą stworzyć optymalne warunki dla wielu wymagających roślin. Mniej brudu i kurzu osadza się także na ścianach budynku, który dzięki temu wygląda schludnie i estetycznie reprezentuje działkę.
  • Ogrodzenia bez elementów ażurowych to rozwiązanie polecane osobom posiadającym małe psy lub koty - nie przedostaną się przed otwory w płocie, a tym samym unikną niebezpiecznych starć z pojazdami.
  • Ogrodzenie pełne stanowi estetyczne tło dla ogrodu. Wiele materiałów budowlanych w odcieniach brązu naturalnie komponuje się z zielenią.
  • Otoczenie posesji nie zawsze jest pięknym krajobrazem. Otoczenie pełne będzie stanowić wizualne oddzielenie domu od otoczenia, a samo będzie atrakcyjną ozdobą terenu.

Przed decyzją o wybudowaniu ogrodzenia pełnego należy rozważyć wszystkie powyższe atrybuty, ponieważ dla wielu osób mogą okazać się wadami. Nie każdy dąży bowiem do izolacji swojej posesji, zwłaszcza jeśli jest otoczona pięknym, naturalnym krajobrazem.

Jeśli zalety ogrodzenia pełnego odpowiadają nam tylko na części działki, idealnym rozwiązaniem jest połączenie go z ogrodzeniem ażurowym. W ten sposób można regulować stopień izolacji posesji i w pełni zakryć np. strefę odpoczynku w ogrodzie, a wyeksponować okazały budynek. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Można je uzależniać także od roślinności i dostosować rodzaj ogrodzenia w konkretnym miejscu do wymaganego zacienienia.

Ogrodzenia pełne murowane

Ogrodzenia murowane w postaci litego muru mogą skutecznie odgradzać budynek od ulicy i innych posesji. Są nie tylko solidne i trwałe, ale także prezentują się niezwykle majestatycznie, zapewniając domownikom niezbędne poczucie bezpieczeństwa oraz doskonale komponując się z ogrodem. Materiały, których można użyć do budowy ogrodzenia murowanego to m.in.:

  • cegły klinkierowe, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie porastają glonami ani nie butwieją, a do tego można dowolnie modyfikować ich barwę;
  • naturalny kamień, np. wapień, piaskowiec czy granit, które należy pokryć impregnatem, by ograniczyć negatywny wpływ wody i mrozu;
  • pustaki betonowe, które mogą różnić się pod względem faktury i kolorów, a także imitować kamień.

Ogrodzenia pełne metalowe w połączeniu z murem

Ogrodzenie murowane posiada wiele zalet i skutecznie izoluje teren od hałaśliwej ulicy, ale w przypadku posesji niewielkich rozmiarów może okazać się zbyt przytłaczające i optycznie pomniejszyć działkę. Dlatego wiele osób decyduje się na zestawienie dwóch materiałów budowlanych i połączenie muru ze wstawkami metalowymi, które łagodzą masywność konstrukcji.

Nakładane żaluzjowo metalowe przęsła mogą równie skutecznie chronić wnętrze działki, co cegła. Wykonuje się je z aluminium lub stali. Metal zabezpiecza się przed korozją, np. przez ocynkowanie ogniowe oraz pokrywa specjalną farbą. Zaletą ogrodzeń pełnych metalowych jest duży wybór barw, który obejmuje całą paletę RAL.

Ogrodzenie pełne we współpracy z naturą

Propozycją dla osób, które chcą naturalnie wpleść ogrodzenie w teren ogrodu, jest posadzenie na całej jego długości tui. Wówczas do murowanych słupków i podbudówki można dokupić stalowe ogrodzenia złożone z ozdobnych lub standardowych przęseł. Otoczony ażurową konstrukcją teren zostanie w atrakcyjny i naturalny sposób odizolowany, kiedy drzewka urosną.

Ogrodzenia panelowe pełne

Ogrodzenia panelowe pełne metalowe wykonane ze stali charakteryzuje się estetycznym wyglądem i trwałością. Metal musi być jednak odpowiednio zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Panele ogrodzeniowe to także odpowiedni element do zbudowania bramy więc całe ogrodzenie pełne może zachować spójność wizualną.

Ogrodzenie kompozytowe

Kompozyt to ceniony materiał budowlany, z którego wykonuje się m.in. ogrodzenia pełne. Konstrukcja ta składa się z desek ogrodzeniowych wykonanych z kompozytu oraz słupków służących jako oparcie dla desek. Ten materiał także musi być zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych.

Ogrodzenia kompozytowe mogą imitować drewno, a jednocześnie być prostsze w pielęgnacji i równie atrakcyjne wizualnie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji opartej na połączeniu materiałów o różnych właściwościach kompozyt charakteryzuje się dużą odpornością na zniszczenia. Służy nie tylko do budowania ogrodzeń, ale także tarasów lub innej architektury ogrodowej. Tak jak ogrodzenia pełne metalowe, konstrukcje kompozytowe doskonale komponują się ze słupkami murowanymi, np. wykonanymi z cegły klinkierowej.

Ogrodzenie pełne gabionowe

Gabion to wykonany ze stalowego drutu kosz, który można wypełnić dowolnym materiałem skalnym, który wpasuje się w charakter posesji, którą chcemy ogrodzić. Ich zaletą jest niska cena w porównaniu z ogrodzeniami kamiennymi, a ich wygląd może być tak samo atrakcyjny. Ogrodzenie pełne może być w całości złożone z gabionowych koszy. Doskonale komponuje się z nowoczesną minimalistyczną architekturą - zarówno mieszkalną, jak i komercyjną. Gabiony można wypełnić dowolnym materiałem, który będzie wizualnie pasował do terenu, w którym się znajduje się ogrodzenie pełne. Przykłady wypełnień to kamienie polne, kostka brukowa, piaskowiec czy bazalt. Jednym z najbardziej unikalnych rozwiązań jest umieszczenie w stalowych koszach gleby. Zasadzona w niej roślinność stworzy piękną naturalną zieloną ścianę.

FAQ:

1. Czy ogrodzenie pełne to korzystne rozwiązanie?

Ten typ ogrodzenia będzie odpowiadał osobom, które chcą odizolować teren swojej posesji od hałasu, zanieczyszczeń oraz wzroku osób przechodzących obok. Dodatkowo prezentuje się dostojnie i może atrakcyjnie współgrać z budynkiem, który odgradza.

Należy pamiętać, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zawiera szczegółowe informacje, jaki rodzaj ogrodzenia jest dopuszczalny.

2. Jakie materiał na ogrodzenie pełne wybrać?

Na rynku budowlanym można znaleźć dużo rozwiązań stosowanych przy wykonywaniu ogrodzeń pełnych. Konstrukcje murowane, panelowe, gabionowe, metalowe czy kompozytowe to tylko niektóre z nich. Wybór konkretnego surowca zależy od indywidualnych preferencji związanych z wyglądem ogrodzenia, kosztem surowca i wykonania, a także wymaganymi właściwościami.

3. Czy ogrodzenie pełne może składać się z kilku materiałów?

Tak! Ogrodzenie pełne murowane lub gabionowe z kamieniem w środku można urozmaicić, by sprawiało wrażenie „lżejszego”. Służą do tego elementy metalowe, drewniane lub kompozytowe, które doskonale wyglądają w otoczeniu murowanych słupków.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV