Ogrodzenia przemysłowe - które rodzaje ogrodzeń sprawdzą się w tej roli?

ogrodzenie-przemyslowe-cena

Zapytaj o cenę

Ogrodzenia, którymi zabezpiecza się teren czy obiekt przemysłowy – na przykład fabrykę, halę magazynową czy park logistyczny odgrywają ogromną rolę. Oczywiście istotny jest aspekt estetyczny – widoczne na pierwszy rzut oka ogrodzenie będzie poniekąd wizytówką obiektu, a więc firmy czy koncernu. Jednak zdecydowanie ważniejsza jest funkcja ochronna i ograniczenie dostępu do obiektu osobom trzecim. Ogrodzenia obiektów przemysłowych powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości, ale jednocześnie muszą być dobrze dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań danego zakładu. Jakie są rodzaje ogrodzeń przemysłowych? Jakie ogrodzenia obiektów przemysłowych najlepiej zdadzą egzamin? Jaka jest przybliżona cena popularnych rozwiązań?

Ogrodzenia przemysłowe solidne i łatwe w montażu, czyli panele ogrodzeniowe

Pierwszym typem ogrodzenia, które zdecydowanie warto rozważyć do zabezpieczenia terenu przemysłowego, są panele ogrodzeniowe 2D lub 3D. Ogrodzenie panelowe jest najczęściej wybieraną alternatywą dla klasycznej siatki ogrodzeniowej i reprezentuje dobry, rozsądny stosunek jakości do ceny. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych terenów, bo montaż tego typu ogrodzenia jest szybki i nieskomplikowany. Stalowe panele są ponadto trwałe i trudne do sforsowania. W Hammerman-Tech panele ogrodzeniowe zostają dodatkowo poddane cynkowaniu ogniowemu, dzięki czemu zwiększa się ich wytrzymałość na korozję. Wybrane ogrodzenie można także pomalować proszkowo, dzięki czemu zyska nowy kolor, a farba nie będzie odchodzić i się ścierać.

Ogrodzenie panelowe – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Ogrodzenie panelowe, jak sugeruje sama jego nazwa, składa się ze stalowych paneli, czyli przęseł stworzonych z metalowych prętów o różnej średnicy. Gotowe przęsła dostarczane są przez producenta pod wskazany adres. Montuje się je do słupków metalowych za pomocą specjalnych łączników, obejm montażowych czy innych, indywidualnych rozwiązań danego producenta.

Panele ogrodzeniowe świetnie spisują się także już na samym terenie przemysłowym do wydzielenia poszczególnych jego części.

Panele ogrodzeniowe 2D czy 3D – które lepiej się sprawdzą?

Panele ogrodzeniowe dzieli się na dwie grupy: 2D i 3D. Czym się od siebie różnią? Panele 2D składają się z prętów stalowych podłużnych i pionowych o wymiarach 6 x 5 x 6 mm lub 8 x 6 x 8 mm. Tym samym oczko panelu ma wymiar 50 x 200 mm. Przęsła ustawiane są według wcześniej ustalonego z klientem wariantu montażu, a bramy i furtki w ramach stalowych tworzone są podstawie indywidualnych wytycznych.

Z kolei panele ogrodzeniowe 3D są wyposażone w dodatkowe przetłoczenia. Pręty stalowe mają zazwyczaj średnicę 4 lub 5 mm. Wymiar oczka bez przetłoczenia to 50 x 200 mm, natomiast oczka z przetłoczeniem są mniejsze – to około 50 x 50 mm. Liczba przetłoczeń, czyli charakterystycznych wygięć w przęśle uzależniona jest od jego wysokości. Bramy i furtki do takiego ogrodzenia montowane są w profilach stalowych, a wypełnia się je panelem 2D bez przetłoczenia.

Panele 3D są nieco częściej wybierane na ogrodzenia budynków przemysłowych niż ich prostsze odpowiedniki. Dzięki dodatkowym przetłoczeniom przęsła są stabilne i sztywne, a odpowiednio zabezpieczone (cynkowanie ogniowe, malowanie proszkowe) są w pełni odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i upływ czasu. Niemniej jednak wybór paneli ogrodzeniowych spośród typów 2D i 3D to kwestia indywidualnych wymagań, preferencji i możliwości budżetowych, a swój punkt widzenia zawsze dobrze jest skonsultować z producentem, który dzięki swojemu doświadczeniu wskaże optymalne rozwiązanie.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Panele ogrodzeniowe trzeba oprzeć na odpowiednich słupkach metalowych – zazwyczaj o średnicy 4 – 6 mm. Słupki są wyposażone przez producenta w specjalne otwory, dzięki którym montaż ogrodzenia jest znacznie ułatwiony. Najczęściej elementy łączy się za pomocą klasycznych obejm montażowych. Słupki ogrodzenia panelowego można wbić bezpośrednio w ziemię lub osadzić je na podmurówce betonowej za pomocą stóp montażowych.

Podstawą realizacji zamówienia ogrodzenia terenu przemysłowego w formie paneli ogrodzeniowych powinien być dokładny opis techniczny, który klient dostarczy producentowi. W dokumencie powinna zostać określona wymagana specyfikacja, która uwzględni między innymi wysokość ogrodzenia, dodatkowe zabezpieczenia (np. drut kolczasty) i właściwości materiału (np. konkretna wytrzymałość, gwarancja, atesty, dodatkowe powłoki, kolor itp.).

Ogrodzenie przemysłowe od frontu, czyli panele z wypełnieniem

Zdecydowaną zaletą ogrodzeń panelowych jest możliwość ich wypełnienia – można to oczywiście zrobić na całej długości, lecz najczęściej wypełnienie obejmuje wyłącznie front i bramę. Dzięki temu wjazd i wejście do budynku czy inne newralgiczne punkty obiektu przemysłowego zostaną dobrze osłonięte. Najczęściej do wypełnienia paneli ogrodzeniowych stosuje się:

  • panele drewnopodobne (produkowane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego imitującego drewno, które można dodatkowo pomalować);
  • blachę (pełną lub z otworami o różnym kształcie – pionowymi, poziomymi, okrągłymi czy kwadratowymi);
  • płyty włókno-cementowe (mocowane za pomocą nitów lub silikonu).

Ogrodzenia przemysłowe jako ochrona przed wzrokiem przechodniów – ogrodzenie palisadowe

Nieco droższą alternatywą dla ogrodzenia panelowego będzie ogrodzenie palisadowe. Jego ogromną zaletą są szerokie elementy, które zmniejszają widoczność i ukrywają przestrzeń i obiekt przemysłowy przed wzrokiem osób trzecich. Ponadto ogrodzenia palisadowe wyróżniają się atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem.

Ogrodzenie palisadowe – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Ogrodzenie palisadowe składa się najczęściej z trwałych, stalowych profili, które są dodatkowo zabezpieczane przed korozją i malowane na wybrany kolor. Niektórzy producenci proponują także ogrodzenia tego typu ze stali kutej bądź z aluminium. Palisady mogą mieć różne ułożenie – najczęściej wybiera się wypełnienie profili pionowe lub poziome ze wzmocnieniem za pomocą płaskownika. Wysokość i szerokość przęseł powinna zostać uwzględniona w indywidualnym opisie technicznym, przygotowanym przed zakupem ogrodzenia. Jak zamontować ogrodzenie palisadowe?

Ogrodzenie palisadowe najlepiej sprawdzi się w połączeniu z podmurówką. Po wyrównaniu, oczyszczeniu, osuszeniu terenu i wykonaniu podmurówki (do której wykorzystać można praktyczne prefabrykaty) należy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów ogrodzenia, zwłaszcza części konstrukcyjnych stałych, takich jak wsporniki narożne i początkowe. Najpierw powinno się zainstalować front ogrodzenia, zwłaszcza jeśli brama ogrodzenia również będzie palisadowa.

Kolejny etap prac to wykopanie odpowiednich dołków, ustawienie w nich wsporników i przymocowanie słupków do podmurówki. Na końcu wystarczy zamontować gotowe przęsła na przygotowanych wcześniej słupkach.

Ile kosztują ogrodzenia przemysłowe – cena poszczególnych rozwiązań

Cena ogrodzeń przemysłowych uzależniona jest od wielkości terenu i rodzaju wybranego ogrodzenia, a zatem także od użytych materiałów, jakości wykonania i dodatkowych zabezpieczeń. Jedno przęsło ogrodzenia panelowego to koszt około 100 – 200 zł. Ogrodzenie palisadowe będzie nieco droższe, bo jeden element może kosztować nawet kilkaset złotych.

Przed ostatecznym wyborem rodzaju ogrodzenia i zakupem warto skontaktować się z producentem. Hammerman-Tech oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie pomiarów działki i podziału przestrzeni oraz wyboru konkretnego zabezpieczenia obiektu przemysłowego. Firma zawsze proponuje rozwiązanie optymalne, najlepiej odpowiadające potrzebom inwestora, a czas realizacji zamówienia jest bardzo krótki.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV