Ogrodzenia siatkowe - zalety zastosowania

ogrodzenia-siatkowe

Zapytaj o cenę

Siatka jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń. Cieszy się niegasnącym zainteresowaniem na rynku głównie ze względu na korzystną cenę. Ponadto jest wytrzymała i ma szerokie zastosowanie na działkach różnego rodzaju. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Siatka ogrodzeniowa - charakterystyka i rodzaje

Ogrodzenie tego typu składa się z siatki i słupków zamontowanych kotwami, zalanych betonem lub osadzonych w podmurówce. Ogrodzenia siatkowe, nazywane również siatkami plecionymi, zazwyczaj składają się z ocynkowanego drutu w klasycznym splocie ślimakowym/rombowym. Siatka osadzona na słupkach jest lekką, jednak trwałą konstrukcją. Może być zastosowana jako ogrodzenie lub element dekoracyjny, ponieważ stanowi dobre podparcie na przykład dla pnących roślin.

Płot z siatki może różnić się wymiarem oczka, średnicą drutu oraz szerokością siatki. Drut, jako podstawowy element takich konstrukcji, powinien być ocynkowany, a w niektórych sytuacjach również dodatkowo pokryty powłoką PCV. Wymiary oczek mogą wynieść od 5 × 5 mm do nawet 60 × 60 mm. Średnica drutu w przypadku konstrukcji ocynkowanej może wynosić od ø 0,8 do ø 4,00 mm, natomiast w sytuacji, gdy drut jest dodatkowo powlekany PCV, średnica wynosi zazwyczaj od ø 1,80 do ø 2,80 mm.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy tego ogrodzenia:

 • siatka ogrodzeniowa ocynkowana - płot składający się ze standardowego ocynkowanego drutu, który w wielu przypadkach należy konserwować co kilka lat;
 • siatka ogrodzeniowa powlekana - powłoka materiału PCV (znana pod pojęciem otuliny PCV) zapewnia dodatkową ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Siatki ogrodzeniowe powlekane występują często w kilku wersjach kolorystycznych.

Każdy rodzaj ogrodzenia jest pewnego rodzaju ochroną oraz wskazaniem, że jest to teren prywatny lub działka odgrodzona od otoczenia z konkretnego powodu. Siatka ogrodzeniowa znajduje bowiem zastosowanie zarówno na działkach budowlanych, jak i terenach rekreacyjnych, na boiskach, w publicznych parkach, a nawet lasach. Może być wykorzystywana nie tylko na terenach prywatnych, ale i firmowych oraz publicznych - bez względu na wielkość działki. Stosuje się ją do ogrodzenia całej działki lub wydzielenia na niej pewnych obszarów.

Zastosowanie ogrodzenia siatkowego

Konieczność wydzielenia pewnej przestrzeni może pojawić się zarówno na większych działkach, jak i małych terenach. Bez względu na wielkość danej powierzchni, w każdej sytuacji świetnie sprawdzą się siatki ogrodzeniowe.

Działki gruntowe klasyfikuje się na kilka rodzajów:

 • leśne,
 • siedliskowe,
 • inwestycyjne,
 • rekreacyjne,
 • rolne,
 • budowlane.

Na każdym rodzaju działki gruntowej można zamontować ogrodzenie siatkowe. Oznacza to, że siatki nadają się do ogrodzenia posesji firmowych i prywatnych oraz przestrzeni publicznych, takich jak szkoły, parki, place zabaw, boiska sportowe czy skwery. Często są wykorzystywane także jako ogrodzenie budowlane. Ogrodzenie z siatki znajduje zastosowanie również przy różnego rodzaju uprawach, zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie czy sadownictwie. Z powodzeniem zabezpiecza drzewa, krzewy oraz inne rośliny. Może stanowić siatkę osłonową od wiatru bądź być wcześniej wspomnianą podporą dla roślin pnących.

Ogrodzenie-siatka będzie również dobrym rozwiązaniem dla właścicieli różnego rodzaju zwierząt. Siatka na ogrodzenie może zostać wykorzystana do wygrodzenia terenu dla zwierząt domowych lub hodowlanych. Mając dom i działkę przy lesie lub polu, można również zastosować niedrogie płoty z siatki, które zabezpieczą teren przed przedostaniem się na niego zwierząt leśnych. O ile ogrodzenie posesji od strony ulicy lub drogi często pełni funkcję estetyczną i stanowi wizytówkę działki, to mniej widoczne ogrodzenie ogrodu, wydzielenie terenu dla zwierząt czy odgrodzenie swojego terenu od sąsiadów może być wykonane przy pomocy ogrodzenia z siatki. Ważnym punktem w zastosowaniu siatki jest również branża przemysłowa. Klasyczna siatka na płot jest często wykorzystywana do ochrony dróg i torowisk czy zabezpieczenia składów, magazynów i terenów przemysłowych.

Siatka - ogrodzenie tymczasowe czy stałe?

Obowiązujące w naszym kraju przepisy z zakresu prawa budowlanego mówią o tym, że teren budowy musi być ogrodzony. Chodzi głównie o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i osobom, które przebywają niedaleko terenu budowy. Ogrodzenie siatkowe wyznacza granice tego terenu i uniemożliwia wejście na niego osobom nieupoważnionym. To także zabezpieczenie materiałów budowlanych, które znajdują się na działce. Choć za bezpieczeństwo w strefie powstawania budynku mieszkalnego odpowiada kierownik budowy, to inwestor ponosi koszty związane z postawieniem ogrodzenia. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, decyduje się na postawienie tymczasowego ogrodzenia właśnie z siatki. Po uzbieraniu kwoty na inny rodzaj ogrodzenia, wymienia je, jednak często zdarza się też tak, że siatka pozostaje na działce przez kilka lat. Dlatego właśnie istnieje możliwość wykorzystania siatki zarówno jako ogrodzenia tymczasowego, jak i stałego.

Zalety ogrodzenia siatkowego

 • Skuteczne wyznaczenie granicy działki lub wybranej przestrzeni;
 • Dobra widoczność - ogrodzenia z siatki nie zasłaniają widoku, dzięki czemu można podziwiać otaczającą przestrzeń i nie ograniczać dostępu światła oraz powietrza;
 • Estetyczny i minimalistyczny wygląd - niezależnie od tego, czy ogrodzenia z siatki są montowane na terenie prywatnym, firmowym czy publicznym, zawsze prezentują się neutralnie. To bardzo uniwersalne ogrodzenia, które pasują do niemalże każdego terenu.
 • Zabezpieczenie posesji przed nieproszonymi gośćmi i zwierzętami;
 • Możliwość montażu na nierównym terenie;
 • Szerokie zastosowanie;
 • Łatwy i szybki montaż;
 • Niewielki koszt zakupu i montażu;
 • Możliwość wykorzystania jako ogrodzenie tymczasowe i stałe.

Ogrodzenia siatkowe: ceny materiałów i koszt montażu

Koszt ogrodzenia z siatki zależy przede wszystkim od zastosowanych materiałów, wielkości terenu do ogrodzenia, ceny za elementy montażowe i robociznę. Średnia cena siatki z drutu ocynkowanego o wysokości 150 cm i średnicy 3 mm kosztuje około 10 zł/m. Im większa średnica drutu, tym wyższa cena (nawet 15 czy 20 zł za metr). Cena ogrodzenia z siatki powlekanej jest wyższa niż płotu wyłącznie z ocynkowanego drutu. Warto pamiętać również o tym, że ogrodzenie siatkowe składa się nie tylko z samego drutu, ale również słupków oraz elementów mocujących (prętów naprężających, różnego rodzaju łączników, obejm i innych). Decydując się na samodzielny montaż, należy wyposażyć się również w specjalistyczne narzędzia: nożyce, napinacze czy zaciski do drutu. W koszty ogrodzenia z siatki należy wliczyć również ewentualną podmurówkę.

Montaż ogrodzeń z siatki

Siatka do ogrodzenia jest bardzo łatwa i szybko w montażu. Może zająć się tym specjalistyczna firma lub osoba lubiąca majsterkowanie i lekkie prace budowlane oraz wykończeniowe. Żeby siatki ogrodowe były odpowiednio zamontowane, należy wybrać przede wszystkim jakościowe materiały i elementy mocujące. Najlepiej, by ocynkowane słupki były dodatkowo pokryte farbą antykorozyjną.

Montaż ogrodzenia z siatki w 3 krokach:

 1. Wybór materiałów - na tym etapie istotne jest określenie liczby słupków, wybór drutu naprężającego, napinaczy, zaczepów i prętów napinających.
 2. Przygotowanie podłoża do montażu - należy określić wysokość słupków względem sposobu montażu (wpuszczanie w podmurówkę lub beton, wkopywanie w ziemię lub mocowanie na kotwach).
 3. Prace montażowe - mocowanie słupków i siatki.

Ogrodzenia panelowe - alternatywa dla siatki

Nieco droższą, jednak równie popularną alternatywą siatek ogrodzeniowych są ogrodzenia panelowe. Są wykonane ze stali ocynkowanej, zabezpieczone przed występowaniem korozji, bardziej wytrzymałe i estetyczne. Również nadają się do każdego terenu. Można dobrać kolor według własnych preferencji, a także dopasować funkcjonalną i estetyczną bramę oraz furtkę do ogrodzenia. Zarówno siatka, jak i ogrodzenie panelowe, to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na inwestycji w wytrzymały i uniwersalny płot w atrakcyjnej cenie. W wyborze najlepszego ogrodzenia pomogą nasi specjaliści. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV