Ogrodzenia z betonu architektonicznego

ogrodzenie-z-betonu-architektonicznego

Zapytaj o cenę

Obecnie ogrodzenia betonowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. I nic dziwnego – opisywany materiał oferuje wiele różnorodnych korzyści dla właścicieli działek. Nietuzinkowy wygląd, jego największa zaleta, łączy nowoczesną elegancję z gwarancją prywatności na posesji. W tym wpisie postaramy się przybliżyć więcej plusów ogrodzeń betonowych.

Beton architektoniczny na ogrodzenie i do wnętrz

Chociaż najczęściej opisywany materiał można zauważyć przy konstrukcjach ogrodzeń, beton architektoniczny coraz częściej jest wykorzystywany w wystroju wnętrz. Surowy wygląd doskonale prezentuje się w nowoczesnych kuchniach, łazienkach czy korytarzach w stylu minimalistycznym albo skandynawskim. Zastosowanie betonowej ściany to również świetny pomysł do pomieszczeń industrialnych i wielu, wielu innych. Dekoratorzy oraz architekci coraz częściej tworzą eklektyczne aranżacje z zastosowaniem tego materiału.

Na zewnątrz można wykonać specjalne płyty do podjazdu czy tarasu albo unikatowe ogrodzenie. Beton architektoniczny lany wykorzystany jest przy budowie murków, jednak znacznie lżejszą i tańszą opcję stanowią bloczki do budowy efektownej podmurówki lub słupków do przęseł. Warto też pamiętać, że bloczki są puste w środku – wypełnienie z keramzytu sprawia, że takie ogrodzenie skutecznie pochłania hałasy, świetnie nadaje się zatem do posesji przy ruchliwych ulicach.

Beton architektoniczny na ogrodzenie – cechy

Wbrew pozorom beton architektoniczny różni się od klasycznego pod wieloma względami. Cechą, którą najłatwiej zauważyć, jest wygląd. Beton architektoniczny posiada charakterystyczną strukturę – gładką powierzchnię uzupełniają niewielkie, płytkie ubytki. O częstotliwość ich występowania można zadbać już na etapie tworzenia mieszanki, a także przy nakładaniu betonu. Bardzo często obok wżerów występują też delikatne smugi przypominające nadające subtelny efekt marmuru.

Oprócz specyficznego wyglądu wysokiej jakości beton architektoniczny cechuje ponadto wyjątkowa wytrzymałość, dzięki czemu to nie tylko doskonałe rozwiązanie dekoracyjne, ale i konstrukcyjne. Ogrodzenie betonowe jest odporne na zarysowania, a także działanie warunków atmosferycznych. Promienie słońca nie powodują blaknięcia koloru paneli, a mróz nie podnosi ryzyka powstawania pęknięć w odpowiednio zabezpieczonym materiale. Trzeba także wspomnieć, że beton architektoniczny na ogrodzenie jest niepalny.

Sezonowa pielęgnacja ogrodzeń betonowych

Aby opisywany materiał służył jak najdłużej, trzeba zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie ogrodzenia. Beton architektoniczny, dzięki porowatej strukturze, cechuje się wzmożoną chłonnością, wymaga zatem zabezpieczenia przed nadmiernym zawilgotnieniem, powstawaniem zanieczyszczeń i plam. Penetracja wody może prowadzić do pękania betonu – najczęściej dochodzi do niego, kiedy ogrodzenia betonowe są umieszczone w miejscach, gdzie zbiera się woda podczas deszczowych jesieni lub roztopów na wiosnę.

Zimą trzeba zatem aplikować preparaty hydrofobowe, które po aplikacji stanowią barierę dla wody i zanieczyszczeń. Dzięki nim nawet wysokie mrozy nie powodują pękania betonu, a deszcz czy śnieg swobodnie spływa po jego powierzchni. Ryzyko porastania przez mech także jest zminimalizowane. Dodatkowo takie impregnaty znacznie ułatwiają czyszczenie ogrodzenia – po zimie wystarczy dokładnie wytrzeć ewentualne smugi czy zacieki, a beton architektoniczny wygląda jak nowy.

Latem warto zadbać także o wygląd ogrodzenia. Beton architektoniczny można pokryć specjalnym preparatem akrylowym w dowolnym kolorze, który nada materiałowi niepowtarzalny kolor. Wielbiciele klasyki z pewnością skorzystają z impregnatów bezbarwnych z połyskującym lub matowym wykończeniem. Takie środki upiększają, zabezpieczają i również uwypuklają charakterystyczną strukturę betonu, a ich uniwersalność sprawia, że są bardzo popularne na rynku.

Nowoczesne ogrodzenie: beton architektoniczny i stal

Dzięki temu, że bloczki i panele betonowe przygotowuje się ręcznie, klient może uzyskać dowolne wymiary oraz kształt tych elementów. Pozwala to tworzyć ciekawe, niestandardowe ogrodzenia. Beton architektoniczny jest jednak dość kosztowny i właściciele dużych posesji poszukują równie efektownych, ale tańszych opcji. Wykorzystanie przęseł panelowych z włóknocementu to doskonała alternatywa. Dostępne w naszej ofercie płyty do złudzenia przypominają beton architektoniczny, są jednak łatwiejsze w montażu, a także lżejsze.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie słupków lub podmurówki z betonu architektonicznego – wówczas dodatek stalowych parkanów zapewnia nowoczesny efekt. Uzupełnione dowolnymi przęsłami słupki betonowe są wyjątkową ozdobą całej posesji na lata, stanowią także bazę dla roślin pnących. W ofercie Hammerman-Tech z łatwością można dobrać ogrodzenia metalowe idealne do paneli betonowych, zapraszamy więc do zapoznania się z naszą ofertą.

FAQ

1. Gdzie można zastosować beton architektoniczny?

Ten materiał oferuje szerokie możliwości zastosowania, architekci z powodzeniem stosują go zatem zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz domów. Ogrodzenia betonowe wyglądają atrakcyjnie w niemal każdej aranżacji, szczególnie przy budynkach i ogrodach w stylu nowoczesnym. Niektórzy właściciele posesji decydują się na wykonanie jedynie słupków lub podmurówki z betonu architektonicznego – takie rozwiązanie jest równie efektowne, ale pozwala sporo zaoszczędzić.

2. Jak pielęgnować ogrodzenia betonowe?

Wbrew pozorom pielęgnacja betonu architektonicznego na ogrodzenia jest wyjątkowo prosta. Należy dopasować ją do położenia płotu oraz pory roku: płyty betonowe w miejscach, gdzie zbiera się woda, trzeba zabezpieczyć specjalnymi impregnatami, aby zamarzający płyn nie uszkodził materiału. Latem natomiast warto zastosować produkty, które zapobiegną powstawaniu zabrudzeń oraz odświeżą wygląd betonu, nadając mu na przykład efekt satyny.

3. Czym uzupełnić beton architektoniczny na ogrodzenia?

Chociaż ogrodzenia betonowe są niezwykle atrakcyjne wizualnie, nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek, szczególnie właściciele dużych posesji, które trzeba ogrodzić z czterech stron. Warto wówczas sięgnąć po ciekawe alternatywy, jak chociażby tańsze i lżejsze panele z włóknocementu. Beton architektoniczny na ogrodzenia można również zastosować jedynie na słupki lub podmurówkę, a przęsła wybrać stalowe. Do nowoczesnych rozwiązań szczególnie polecamy płoty z naszej kolekcji Modern.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV