Ogrodzenie bez podmurówki - czy warto?

ogrodzenie-bez-podmurowki

Zapytaj o cenę

Koszty postawienia ogrodzenia nie muszą być wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają ograniczać nie tylko pieniądze, ale również czas i pracę poświęconą na właściwe zamontowanie płotu. W tym zakresie warto zastanowić się nad ogrodzeniami bez podmurówki. Przedstawiamy korzyści płynące z inwestycji w to rozwiązanie!

Do czego potrzebna jest podmurówka?

Podmurówka jest solidnym fundamentem ogrodzenia, na którym opiera się cała konstrukcja płotu. Przy stawianiu niektórych rodzajów ogrodzeń jest niezbędnym elementem. Pełni jednak nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Jest najczęściej wykonana z betonu, choć może być także murowana lub stworzona z prefabrykatów. Ten stabilizator dla ogrodzenia daje gwarancje, że domowe pupile, takie jak psy czy koty, nie będą podkopywać się pod płotem. Podmurówka stanowi również dodatkową ochronę przed aktami wandalizmu czy kradzieżami. Czasami hamuje także rozrastanie się roślin i ich systemu korzeniowego na sąsiednią działkę. Są to jednak udogodnienia, z których niektóre osoby świadomie rezygnują.

Wybudowanie ogrodzenia bez podmurówki jest możliwe i coraz bardziej popularne. Często wybiera się ogrodzenia z siatki, które na rynku wyróżnia przede wszystkim atrakcyjna cena. To lekkie, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcje, które mogą stanowić ogrodzenie tymczasowe lub stałe. Okazuje się, że siatkowe lub panelowe ogrodzenia bez podmurówki wybierają między innymi miłośnicy zwierząt. W kolejnych częściach artykułu wyjaśnimy dlaczego!

Kiedy można zamontować ogrodzenie bez podmurówki?

Powszechnie wiadomo, że podmurówka pełni wiele ważnych funkcji - od zwiększenia stabilności konstrukcji ogrodzenia, przez pomoc w montowaniu ogrodzenia na nierównym terenie, po skuteczne zabezpieczenie terenu działki. Istnieją jednak sytuacje, w których można, a nawet warto zrezygnować z podmurówki. To mniejszy koszt, praca i nakład czasu potrzebny do wykonania tego typu płotu.

Można zrezygnować z podmurówki, gdy:

 • posesja znajduje się na równej wysokości z sąsiadującym terenem,
 • podłoże jest stabilne i jednorodne,
 • na działce nie znajdują się zwierzęta, które mogłyby podkopać się pod płotem (bądź są nauczone tego, żeby tego nie robić),
 • gdy konstrukcja ogrodzenia jest lekka,
 • w sytuacji, kiedy tworzy się ogrodzenie tymczasowe lub wewnętrzne.

Zalety ogrodzenia bez podmurówki

Wśród korzyści z postawienia płotu bez podmurówki wymienia się:

 • Oszczędność pieniędzy - wybór ogrodzenia bez podmurówki to zdecydowanie niższy koszt niż zakup i montaż płotu z podmurówką betonową lub murowaną. Koszt montażu ogrodzenia z siatki bez podmurówki oscyluje między 25 a 30 zł/mb, podczas gdy zamontowanie ogrodzenia z podmurówką z prefabrykatów kosztuje około 35-60 zł/mb.
 • Szybszy i łatwiejszy montaż - brak konieczności wykonywania pracochłonnej i czasochłonnej czynności wylewania fundamentu betonowego bądź układania podmurówki prefabrykowanej sprawia, że można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Ważne, by zamontować w gruncie słupki, dzięki którym konstrukcja ogrodzenia będzie stabilna oraz wytrzymała.
 • Ekologia - okazuje się, że postawienie ogrodzenia bez podmurówki jest dobrym rozwiązaniem dla miłośników zwierząt. Miejsce pod płotem pozwala mniejszym zwierzętom na przekopywanie się oraz swobodne przejście. To dobre rozwiązanie dla osób mieszkających przy lesie, parku lub polu, którym wsparcie naturalnego środowiska nie jest obojętne.
 • Rozwiązanie na długie lata - wykonanie ogrodzenia bez podmurówki nie musi oznaczać, że konstrukcja wytrzyma wyłącznie sezon - wręcz przeciwnie! Wysokojakościowe komponenty oraz prawidłowy montaż sprawią, że nawet ogrodzenie tymczasowe, składające się wyłącznie ze słupków i siatki, może wytrzymać nawet 2-3 lata. Decydując się na dobry rodzaj ogrodzenia, będzie można cieszyć się nim nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Trwałość ogrodzenia zależy głównie od zastosowanych materiałów i sposobu montażu.

Ogrodzenie z podmurówką czy bez?

Już na etapie budowy wiele osób zastanawia się, czy stawiać ogrodzenie od razu z podmurówką, czy zdecydować się na tymczasowe rozwiązanie, które w późniejszym czasie będzie można łatwo zmienić. Dla osób, którym zależy na powyższych korzyściach, takich jak niższa cena, dbałość o mniejszych przyjaciół czy szybszy montaż ogrodzenia, lepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z podmurówki. Chcąc jednak wybrać bardziej estetyczną, solidniejszą i bezpieczniejszą opcję, warto zdecydować się na podmurówkę. Pełni ona zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną.

Tymczasowe ogrodzenie na działkę - płot z siatki bez podmurówki

Ogrodzenia na działkę są różne: od drewnianych płotów, po murowane ogrodzenia. W większości przypadków na etapie budowy wiele osób decyduje się na standardowe ogrodzenia panelowe lub siatkowe. To jedne z najtańszych, a jednocześnie najpopularniejszych i sprawdzonych rozwiązań. Według prawa każdy właściciel działki musi postawić ogrodzenie, które będzie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ogrodzenie nie może przekraczać wysokości 2,2 m. Ważne, by płot zabezpieczał narzędzia, sprzęt i materiały budowlane przed kradzieżą, a dodatkowo uniemożliwiał osobom nieupoważnionym wstęp na teren budowy.

Dobrym rozwiązaniem nawet na tymczasowe ogrodzenie działki jest wybór popularnych panelowych systemów. Ogrodzenie panelowe składają się z prefabrykowanych produktów, które razem tworzą konstrukcję solidną, stabilną i odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Czasem okazuje się, że takie tymczasowe ogrodzenie pozostaje na działce przez wiele lat. Warto zatem od razu zainwestować w lepsze rozwiązanie - nawet przy ograniczonym budżecie!

Jakie ogrodzenie bez podmurówki?

Istnieje kilka rodzajów ogrodzeń, które można wykonać bez podmurówki. Należą do nich między innymi:

 • Ogrodzenie z siatki - standardowe ogrodzenie wykonane ze słupków i drucianej siatki tkanej w różnych splotach (ślimakowym, płóciennym, holenderskim itd.). Na rynku wyróżnia się najniższą ceną. Najtańszą opcją jest siatka leśna o dużych oczkach. Można zamontować ją na słupkach drewnianych lub stalowych. Częściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak druciana siatka w splocie ślimakowym ustawiana na metalowych słupkach zabezpieczonych przed korozją.
 • Ogrodzenie panelowe - na konstrukcję tego typu ogrodzenia składają się stalowe słupki i przęsła z prętami o średnicy od 4 do 8 mm. Głównym wyróżnikiem ogrodzeń panelowych, które oferujemy w naszym asortymencie, jest to, że cała konstrukcja składa się z solidnych i wytrzymałych materiałów. Oferowane przez nas konstrukcje poddajemy procesowi ocynkowania, dzięki któremu tworzy się powłoka zabezpieczająca słupki i przęsła przed występowaniem korozji. Ogrodzenia panelowe zyskują odporność również dzięki malowaniu proszkowemu. Panele ogrodzeniowe mogą być montowane bez podmurówki i wciąż odznaczają się one solidną konstrukcją.
 • Ogrodzenia gabionowe - stalowe kosze (gabiony), które wypełnia się wybranym kruszywem. Konstrukcja sama w sobie jest solidna, dlatego nie trzeba stosować podmurówki, żeby postawić wytrzymałe ogrodzenie gabionowe. To nie tylko bardzo trwałe, ale również ponadczasowe i niezwykle estetyczne rozwiązanie. Stalowe kosze można wypełnić zarówno kruszywem (kamieniami naturalnymi lub kostką brukową), jak i innymi materiałami: korą drzewną, szyszkami czy nawet szkłem. By tego typu konstrukcje ogrodzeniowe służyły latami, należy zadbać o to, by stalowe kosze były odporne na występowanie korozji, uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych.
 • Ogrodzenia palisadowe - minimalizm w nowoczesnej odsłonie. Na ogrodzenia palisadowe składają się proste profile stalowe układane pionowo lub poziomo, świetnie wpisujące się we współczesne trendy w architekturze.
 • Ogrodzenia ze stali - ocynkowane i malowane proszkowo ogrodzenia metalowe są najtrwalszym rozwiązaniem, które nie wymaga od nas absolutnie żadnego dodatkowego zaangażowania. Dostępne są zarówno nowoczesne jak i klasyczne wzory. Do montażu ogrodzeń wykorzystywane są wówczas betonowane na głębokość 70 cm stalowe słupki. Ten zakres prac wykonują w standardzie montażyści.

Jak zrobić ogrodzenie bez podmurówki?

Sposobów na montaż ogrodzenia bez podmurówki jest mnóstwo. Można zastosować:

 • słupki betonowane w ziemię na głębokość 70cm – szybkie, estetyczne i najtańsze rozwiązanie;
 • słupki betonowane w ziemię na głębokość 70cm plus krawężniki (oporniki/ obrzeża) – doskonała alternatywa do podmurówki. Krawężniki mogą być wykonane z betonu bądź granitu. Dostępne są w każdym punkcie sprzedaży kostki brukowej. Krawężniki są betonowane na ok. 30 w ziemi i tyle samo wystają ponad ziemię. Krawężniki montuje się zazwyczaj pomiędzy stalowymi słupkami.
 • słupki wykonane z gotowych kompozytów tzw. pustaków ogrodzeniowych – pustaki ogrodzeniowe są dostępne w różnych kolorach i materiałach w każdym punkcie sprzedaży kostki brukowej. Mają kształt kwadratu lub prostokątów, nakłada się je jeden na drugi (jak „klocki lego”), a środek konstrukcji wypełniany jest betonem. To zdecydowanie najbardziej kosztowne rozwiązanie z tutaj zaprezentowanych.

Jesteśmy gotowi na przygotowanie rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań naszych Klientów. Wszystkich zainteresowanych współpracą w zakresie kupna i montażu ogrodzenia bez podmurówki, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszego przedsiębiorstwa!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV