Ogrodzenie budowlane - tymczasowe czy trwałe rozwiązanie?

ogrodzenie-budowlane

Zapytaj o cenę

Czas budowy wymarzonego domu to nie tylko okres kupowania nowych mebli do czterech kątów, ale również wieloetapowy proces przygotowania działki do budowy. Jednym z ważnych punktów jest odpowiednie zabezpieczenie i zagospodarowanie terenu budowy. Potrzebne jest do tego ogrodzenie budowlane. Na jakie ogrodzenie się zdecydować?

Ogrodzenia budowlane - przepisy

Według przepisów obowiązujących w Polsce teren budowy domu powinien być odpowiednio zagospodarowany oraz zabezpieczony. Terenem budowy nazywa się przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.

Zagospodarowanie terenu polega z kolei między innymi na ogrodzeniu działki oraz wyznaczeniu stref niebezpiecznych. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, żeby nie stwarzało ono zagrożenia dla ludzi. Właśnie dlatego wysokość ogrodzenia budowlanego powinna wynosić minimum 1,5 m. Nie wymaga się zezwolenia na budowę ogrodzenia, które nie przekracza 2,2 m.

Materiały budowlane nie mogą być składowane bliżej niż 0,75 metra od krawędzi ogrodzenia. Na ogrodzeniu powinny znaleźć się również tablice ostrzegawcze, m.in. z treścią: “Teren budowy - wstęp zabroniony”. Za kwestie zabezpieczenia i ogrodzenia terenu budowy odpowiada kierownik, ale to inwestor ponosi wszelkie koszty związane z postawieniem ogrodzenia. Dlatego właśnie niektóre osoby stawiające wymarzony dom, nie chcą dwukrotnie ponosić kosztów stawiania ogrodzenia - dlatego często decydują się na ogrodzenie stałe.

Przepisy prawne mają na celu zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz wszystkim osobom, które przebywają niedaleko terenu budowy. Płot na terenie budowy nie tylko wyznacza granice działki, ale także uniemożliwia wejście na działkę osobom nieupoważnionym. Ogrodzenie budowlane w skuteczny sposób oddziela granicę działki od drogi i sąsiadujących gruntów, co może w dużej mierze przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa terenu budowy.

Ile kosztuje ogrodzenie budowlane?

Cena ogrodzenia budowlanego jest zależna przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonane oraz jego rodzaju. Ogrodzenie placu budowy może być tymczasowe lub trwałe. To do inwestora należy decyzja, czy na czas budowy postawić ogrodzenie tymczasowe, czy może od razu zdecydować się na trwały płot.

Ogrodzenie tymczasowe może być:

  • ażurowe - rama wypełniona siatką lub panelami, w których rozmiar oczek zależy od przeznaczenia ogrodzenia. Ogrodzenia o rzadszym splocie, z odpowiednim oznakowaniem, mogą skutecznie pełnić funkcję informacyjną oraz zapewniać bezpieczeństwo pracownikom budowy.
  • pełne - widoczne i solidne ogrodzenie placu budowy, które wydziela i zabezpiecza konkretny teren.

Ażurowe ogrodzenie może składać się z siatki lub paneli, natomiast pełne zazwyczaj jest zmontowane z blachy trapezowej bądź płyty OSB. Tymczasowe ogrodzenie budowlane z metalowej siatki to najtańsze ogrodzenie, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nie. Z drugiej strony taka konstrukcja może szybko korodować, jest łatwa do przecięcia, co może stanowić zachętę dla złodzieja.

Wśród płotów stałych, które nadają się zarówno na czas budowy budynku, jak i w późniejszym użytkowaniu, wyróżnia się ogrodzenia panelowe. To właśnie na rzecz panelowych systemów wielu inwestorów rezygnuje ze standardowej metalowej siatki. Czasem bywa tak, że przedłużająca się budowa lub przerwa w pracach sprawia, że płot tymczasowy staje się ogrodzeniem budowlanym na kilka sezonów. Warto zatem zainwestować w sprawdzone i trwałe rozwiązanie.

Ogrodzenie panelowe jest na tyle uniwersalne, że wizualnie dobrze prezentuje się nawet przy wybudowanym i zamieszkanym domu. Charakteryzuje się także świetnymi właściwościami:

  • wytrzymałe i solidne,
  • odporne na działanie czynników atmosferycznych,
  • zabezpieczone przed występowaniem rdzy,
  • solidne wykończenie (malowanie proszkowe).

Ponadto ogrodzenia panelowe są łatwe i szybkie w montażu, a ich cena jest niezwykle korzystna. Dzięki procesowi malowania proszkowego zyskują pożądaną strukturę i kolor, co wpływa na uniwersalny wygląd płotów panelowych.

Zalety ogrodzenia budowlanego

Postawienie ogrodzenia budowlanego wiąże się z wieloma korzyściami:

Ochrona zdrowia i życia osób trzecich

Głównym założeniem zabezpieczenia i zagospodarowania terenu budowy jest ochrona zarówno pracowników przeprowadzających roboty budowlane, jak i osób przebywających w pobliżu terenu budowy.

Zabezpieczenie materiałów budowlanych

Istotną korzyścią płynącą z postawienia ogrodzenia budowlanego jest także odpowiednie zabezpieczenie składowanych materiałów, sprzętu i innych obiektów - zarówno przed kradzieżą, jak i przed aktami wandalizmu

Estetyczne wyznaczenie granic działki

Wybierając ogrodzenie budowlane stałe w postaci systemów panelowych, można w estetyczny sposób wyznaczyć granice działki. Już przed rozpoczęciem robót budowlanych można pomyśleć o tym, żeby zainwestować w ogrodzenie, które będzie zdobić działkę przez wiele lat.

Które ogrodzenie budowlane wybrać: tymczasowe czy stałe?

Podjęcie decyzji dotyczącej postawienia ogrodzenia budowlanego tymczasowego lub stałego to kwestia indywidualna, uzależniona od budżetu inwestora, oczekiwań oraz własnych preferencji.

Osoby, które chcą w przyszłości postawić ogrodzenie klasyczne, nowoczesne lub wykonane na podstawie indywidualnego projektu, dopasowanego stylem do estetyki domu i działki, najczęściej wybierają tymczasowe ogrodzenia budowlane w postaci płotów ażurowych lub płyt trapezowych czy OSB. Na tymczasowe ogrodzenia decydują się również osoby, które mają ograniczony budżet i szukają oszczędności na różnych etapach budowy.

Trwałe ogrodzenie budowlane wybierają z kolei osoby, którym zależy na inwestycji w dobry płot od samego początku. Takie rozwiązanie daje inwestorom wybór - mogą oni pozostawić ogrodzenie panelowe na kilka sezonów lub wymienić je na płot klasyczny czy nowoczesny. To także lepszy wybór dla osób, które chcą w skuteczny sposób zabezpieczyć i wyznaczyć teren działki.

Warto pamiętać, że ogrodzenie budowlane należy postawić jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych, a wymóg ten wynika z przepisów. Nasi specjaliści chętnie doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV