Ogrodzenie dla kota – poradnik

ogrodzenie-dla-kota

Zapytaj o cenę

Właściciele kotów często borykają się z problemem wyprowadzania zwierząt na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu ma wiele korzyści, ale i pewne ryzyka. Kontrola aktywności pupila jest więc niezbędna. Ograniczenie terenu to opcja znacznie lepsza niż zastosowanie smyczy, jednak jakie ogrodzenie dla kota sprawdzi się najlepiej? Oto nasze pomysły.

Ogrodzenie ogrodu dla kota – czy warto?

Zwyczajowo koty można podzielić na wychodzące oraz niewychodzące. Chociaż pupile niewychodzące są znacznie bezpieczniejsze, w domach nie otrzymują potrzebnej stymulacji. Kanapowe mruczki dla poprawnego rozwoju wymagają długich zabaw z różnego rodzaju akcesoriami, a nie każdy właściciel dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialni posiadacze coraz częściej zastanawiają się nad wyprowadzaniem kotów na zewnątrz.

Świeże powietrze, dostęp do trawy, ciepłe promienie słońca i widok ptaków – to wszystko pozytywnie wpływa na zmysły pupila. Ogrodzenie ogrodu dla kota powinno zapobiegać dalszym wędrówkom zwierzęcia i oferować mu wszystkie korzyści płynące z pobytu na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że mruczki to wciąż dzicy myśliwi, którzy mimo przyzwyczajenia do czterech ścian znacznie lepiej czują się w otoczeniu przyrody. Chcąc zapewnić pupilom odpowiedni wybieg, nie wolno jednak zapominać o ich bezpieczeństwie.

Koty to wielcy indywidualiści – chodzą własnymi ścieżkami, a dodatkowo są niebywale zwinne i sprytne. Istnieje więc spora szansa, że podczas przebywania na świeżym powietrzu zwierzę będzie próbowało wydostać się poza ogrodzenie dla kota. Przed wyjściem na zewnątrz trzeba pamiętać o kilku niezbędnych elementach, które w razie problemów zadbają o dodatkowe bezpieczeństwo zwierzaka, na przykład:

  • obroża z GPS pozwoli monitorować, gdzie znajduje się pupil,
  • adresówka zapewni, że ktokolwiek znajdzie zabłąkanego kota, będzie mógł dostarczyć go prosto do domu,
  • kastracja minimalizuje instynktowną potrzebę wędrówek zwierzęcia, a dodatkowo zapobiega niekontrolowanemu przyrostowi populacji bezdomnych czworonogów.

Bezpieczne ogrodzenie dla kota

Aby zadbać o pełne bezpieczeństwo i wygodę pupila, trzeba wybrać odpowiedni płot. Dobre ogrodzenie dla kota, szczególnie w przypadku aktywnych, młodych osobników, gwarantuje stymulację wszystkich zmysłów zwierzaka oraz możliwość wypoczynku w promieniach słońca. Bariera idealna powinna charakteryzować się następującymi parametrami:

  • przęsła o wysokości co najmniej 2 m,
  • panele stalowe z niewielkimi otworami,
  • słupki zakrzywione do wewnątrz posesji, umocnione stalową linką,
  • dodatkowa warstwa siatki o drobnych otworach (nie większych niż 4 × 4 cm),
  • podmurówka, aby zapobiec podkopom.

Przy montażu ogrodzenia dla kota najpierw do wysokich przęseł trzeba dopasować zagięte profile, umieścić na nich linkę stalową i dobrze zamocować na niej wytrzymałą siatkę. Taką barierę należy poprowadzić do samej ziemi  – niektórzy wbijają ją w podłoże za pomocą specjalnych śledzi lub długich gwoździ. Siatka powinna być oparta na odpowiedniej bazie. Idealnie sprawdzi się w tej roli panelowe ogrodzenie z naszej oferty. Nie tylko zapobiegają ucieczce zwierząt, ale także nowocześnie wyglądają.

Alternatywy dla pełnego ogrodzenia ogrodu dla kota

Idealną opcją zastępczą dla ogrodzenia dla kota jest zabezpieczenie balkonu specjalną siatką – dzięki niej pupil może obserwować ptaki i wygrzewać się w słońcu. Niestety nie każdy właściciel domu wolnostojącego posiada balkon, zatem takie rozwiązanie to najlepsza propozycja dla mieszkańców bloków lub kamienic. Z powodzeniem można także ogrodzić taras wypoczynkowy, wówczas podczas relaksu na świeżym powietrzu kot jest zawsze w zasięgu wzroku użytkowników ogrodu.

Woliera to równie świetny pomysł. Specjalną klatkę umieszcza się w dowolnym miejscu na działce, a następnie wpuszcza do środka czworonoga. Zaawansowane modele posiadają półki czy hamaki dla pupili, a także zabezpieczenie, które uniemożliwia przejście pod spodem woliery. Mimo, że takie przedmioty można złożyć i nie zajmują zbyt wiele miejsca, nie oferują przestrzeni do poruszania się, są więc idealne do wypoczynku dla starszych zwierząt. Specjalistyczne kojce mogą być także równie kosztowne, co pełne ogrodzenie dla kota.

Ogrodzenie dla kota – gwarancja obustronnego bezpieczeństwa

Ryzyko ucieczki czworonoga to bardzo nieprzyjemna wizja dla każdego właściciela. I nic dziwnego – błąkający się pupil jest narażony na wiele sytuacji, których najlepiej byłoby uniknąć. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje również zagrożenie wtargnięcia zwierząt na posesję, szczególnie innych kotów czy stworzeń dzikich. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli działka jest usytuowana w pobliżu lasu.

Skuteczne ogrodzenie ogrodu dla kota ma za zadanie chronić zarówno pupila, jak i inne stworzenia – domowe mruczki to wciąż niebezpieczne drapieżniki. Nieocenione mogą wówczas okazać się podmurówki, a także zakrzywione słupki. Dzięki nim podkop oraz wspinaczka będą utrudnione. W miejscach, gdzie czworonóg narażony jest na dodatkowy stres (na przykład od strony sąsiada posiadającego dużego psa), warto na ogrodzeniu dla kota zamontować dodatkowy panel, który zablokuje widok obydwu zwierzętom.

FAQ

1. Dlaczego warto zadbać o ogrodzenie ogrodu dla kota?

Specjaliści uważają, że dostęp do świeżego powietrza jest bardzo ważny zarówno dla psów, jak i kotów. Różne bodźce stymulują zmysły zwierzęcia, co przekłada się na jego poprawne funkcjonowanie. Przykładem mogą być tutaj zapachy, dźwięki, uczucie ciepłego słońca na futrze czy czujna obserwacja ptaków. Podczas wychodzenia na zewnątrz koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo mruczka, a dobrze dobrane ogrodzenie dla kota oferuje najwyższy stopień ochrony pupila.

2. Jakie ogrodzenie dla kota wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest panelowe ogrodzenie ogrodu dla kota – charakteryzuje je lekkość i nowoczesność, szybko można dobrać do niego także furtki czy bramy do frontu posesji. Dodatkowo wzmocnione drobną siatką, wysokimi, zagiętymi profilami oraz podmurówką zapewnia najwyższą ochronę nawet najsprytniejszym kotom. Za pomocą takiego płotu można ogrodzić jedynie część posesji i uzyskać wygodny wybieg dla kilku zwierząt.

3. Jakie alternatywy dla ogrodzeń dla kotów istnieją na rynku?

W Polsce popularność usług i przedmiotów zapewniających bezpieczeństwo zwierzaków powoli rośnie. Na rynku można znaleźć specjalne woliery czy siatki, dzięki którym właściciele posesji samodzielnie szybko odgradzają określone miejsce dla czworonogów. Niestety wiele z tych rozwiązań nie oferuje tak kompleksowej ochrony co zaawansowane ogrodzenia ogrodu dla kotów. Wysoki płot otoczony siatką nie ogranicza za bardzo przestrzeni i pozwala na bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV