Ogrodzenie tarasu - sposoby na zyskanie zacisznego tarasu

taras-ogrodzenie

Zapytaj o cenę

Zaciszny taras to marzenie każdego, kto buduje dom lub kupuje mieszkanie na parterze w nowoczesnej zabudowie. Znajdujący się na pograniczu domu i ogrodu taras to doskonałe miejsce do pracy i wypoczynku. Odpowiednio urządzony pomieści gości na rodzinnym obiedzie czy znajomych, którzy wpadli na grilla. Można na nim wypić leniwą niedzielną kawę i dać się ponieść wciągającej lekturze.

Urządzanie tarasu nie należy do najłatwiejszych, ale dostarcza przyjemności i satysfakcji.
Z myślą o zacisznym zakątku na świeżym powietrzu kupić można funkcjonalny stolik, wygodne krzesła czy fotele. Na tarasie powiesić można hamak albo huśtawkę dla małego dziecka. Jeszcze kilka dodatków – stylowe latarenki, donice z roślinami i kolorowe poduchy. Wszystko jest. Poza jednym najważniejszym elementem – ogrodzeniem tarasu. Bo taras będzie zaciszny tylko wtedy, gdy schowa się go przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów i zabezpieczy przed silnym wiatrem czy zacinającym deszczem.

Jak ogrodzić taras – szybki przegląd możliwości

Możliwości na ogrodzenie tarasu jest mnóstwo. Od porządnych nowoczesnych ogrodzeń stalowych przez drewniane panele po wszelkiego rodzaju materiałowe czy bambusowe maty. Alternatywnym pomysłem jest obsadzenie go roślinami, jednak tu trzeba liczyć się z czasem potrzebnym na ich rozrost.

Taras ogrodzić można samodzielnie lub wezwać na pomoc fachowców. Usługę często oferują firmy, które takie ogrodzenia produkują. W przypadku montażu samodzielnego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po dokładnym pomiarze należy zamówić wybrany materiał i zorientować się, jak zrobić to solidnie. Konstrukcja musi być trwała, inaczej po pierwszej lepszej wichurze z zacisznego tarasu zostaną tylko porozrzucane po okolicy drewniane belki czy materiałowe płachty.

Czym ogrodzić taras – jakie materiały będą najlepsze? Ile kosztuje ogrodzenie tarasu? Czy lepiej zrobić to samodzielnie, czy jednak zaangażować profesjonalną firmę? Pora rozwiać wątpliwości.

Maty materiałowe i bambusowe na mały tarasik

W nowoczesnej zabudowie wielorodzinnej mieszkańcy parteru zazwyczaj mają do dyspozycji większy lub mniejszy taras, a lokatorzy wyższych pięter – balkony lub loggie. Tarasy w blokach czy innego typu zabudowie wielorodzinnej są zazwyczaj niewielkie – mierzą maksymalnie kilka metrów kwadratowych. Tu szczególnie przyda się ogrodzenie, bo sąsiedzi są na wyciągnięcie ręki. Wielu ludzi rezygnuje z korzystania z takiego tarasu właśnie przez brak prywatności, jednak w tym przypadku można poradzić sobie szybko, skutecznie i na własną rękę.

Granicę tarasów w bloku często już wyznaczają metalowe barierki. Jeśli są odpowiednio wysokie, sprawa jest prosta – wystarczy kupić tarasową matę na wymiar. Wszelkiego rodzaju maty materiałowe czy bambusowe są praktyczne i łatwe w montażu – najczęściej wystarczy je przymocować do barierki na opaskach zaciskowych. Z kolei źle radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza z deszczem, śniegiem i niską temperaturą. Taka mata już po jednym sezonie może nadawać się do wyrzucenia. Dobrze za to sprawdzi się klasyczny rattan, który z powodzeniem posłuży kilka lat. Jeśli jest wystarczająco plastyczny, nie ma problemu z jego zamocowaniem.

Ogrodzenie tarasu w domu jednorodzinnym

Taras w domu jednorodzinnym zazwyczaj ma większy metraż, ogrodzić trzeba więc większą powierzchnię. Maty, nawet te rattanowe, raczej się nie sprawdzą – ich montaż będzie bardzo trudny, albo wręcz niemożliwy. Trzeba skorzystać z innych opcji.

Drewniane ogrodzenie na taras

Popularnym materiałem na ogrodzenie tarasu jest drewno. Panele ogrodzeniowe drewniane są praktyczne, ale też świetnie wyglądają. Warto postawić na kolor naturalny, który w połączeniu z widocznymi słojami czy nierównościami nada tarasowi rustykalny, przytulny klimat. Drewniane elementy takiego ogrodzenia mogą być ułożone ciasno, jedna przy drugiej lub tworzyć prześwity, by domownicy mogli cieszyć się widokiem ogrodu, zielonej okolicy czy nadzorować bawiące się nieopodal dzieci.

Gotowe drewniane panele ogrodzeniowe można zamontować samodzielnie. To nieskomplikowana praca – ogrodzenie zabezpiecza się za pomocą specjalnych kotew lub słupków w gruncie i spina przy pomocy łączników. Wystarczy wolne popołudnie, kilka narzędzi i ogrodzenie na taras gotowe.

Panele kompozytowe

Alternatywą dla drewnianego ogrodzenia są panele kompozytowe. To materiał drewnopodobny, który montuje się za pomocą stalowych profili. Jest to niższy koszt niż w przypadku prawdziwego drewna. Paneli kompozytowych nie trzeba też impregnować –materiał jest już odporny na działanie wilgoci i niskiej temperatury. Takie panele to połączenie drewna i plastiku – produkuje się je z mączki drewnianej zmieszanej z polimerami. Wyglądem przypominają drewno, lecz są niesłychanie odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia.

Nowoczesne ogrodzenie tarasu

Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych rozwiązań, o których istnieniu wiele osób nie ma pojęcia. Jednym z nich jest ogrodzenie żaluzjowe, które dobrze wygląda i jest niesamowicie funkcjonalne. Z jednej strony zapewnia całkowitą prywatność – chowa taras przed wzrokiem osób trzecich. Z drugiej strony takie rozwiązanie zapewnia przewiew, dzięki czemu w upalny dzień wypoczywających na tarasie chłodzi przyjemny wiaterek. Nazwa tego ogrodzenia jest nieprzypadkowa – wyglądem przypomina okienne żaluzje. I trochę też tak działa, bo ułożenie stalowych elementów można regulować.

Nieco podobnie wygląda ogrodzenie palisadowe. To ogrodzenie modułowe, które składamy z dostarczonych gotowych przęseł. Może być wykonane z różnych materiałów - jest w czym wybierać. Najtrwalsze i najbardziej eleganckie są palisady metalowe, zrobione z odpornej na uszkodzenia kutej stali.

Ile kosztuje ogrodzenie tarasu?

Koszt ogrodzenia tarasu waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranego rodzaju ogrodzenia, materiału i sposobu montażu.

Najtańszą opcją są oczywiście maty bambusowe, materiałowe i rattanowe, które montuje się samodzielnie w kilkanaście minut. To jednak rozwiązanie na taras wychodzący z mieszkania, który zazwyczaj ma maksymalnie kilka metrów kwadratowych. W przypadku dużych tarasów wychodzących na ogród w domu jednorodzinnym koszt będzie o wiele większy.

Drewno nie jest tanim materiałem. W zależności od jego rodzaju, grubości, stylu wykonania, jeden drewniany panel ogrodowy może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tańszą alternatywą będzie materiał kompozytowy. Najdroższe będą ogrodzenia żaluzjowe
i palisadowe - jedno przęsło kosztować może kilkaset złotych, lecz cenę wynagradza jakość. Takie ogrodzenie świetnie wygląda i jest praktyczną inwestycją na długie lata.

Ogrodzenie tarasu zapewnia nie tylko zaciszny, przytulny kącik na świeżym powietrzu, ale także zabezpiecza elementy jego wyposażenia przed zimnem i wilgocią. Należy pamiętać, że o ogrodzenia tarasowe trzeba odpowiednio zadbać. Zwłaszcza o materiał drewniany, który trzeba regularnie impregnować, a od czasu do czasu – odmalować.

Hammerman-Tech oferuje różne rodzaje ogrodzeń tarasowych – służy pomocą nie tylko podczas wyboru ogrodzenia, ale i jego montażu.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV