Podmurówki pod ogrodzenie – najpopularniejsze rodzaje oraz ich zastosowanie

podmurowka-pod-ogrodzenie

Zapytaj o cenę

Podmurówka jest istotnym elementem, na którym opiera się ogrodzenie. Spełnia ona funkcję użytkową, ale i estetyczną. Podmurówkę pod ogrodzenie opiera się na gruncie lub wkopuje w niego. Takie fundamenty można wykonać z różnych materiałów - w zależności od płotu. Warto wiedzieć, kiedy ta baza do ogrodzenia jest potrzebna oraz jakiego rodzaju podmurówkę należy zastosować.

Co to jest podmurówka pod ogrodzenie?

Materiał na podmurówkę dobiera się do rodzaju ogrodzenia, gdyż jest to fundament, na którym opierają się elementy płotu oraz cały jego ciężar. Dlatego też rodzaj podmurówki musi zostać dopasowany do wielkości i ciężkości opłotowania tak, aby ogrodzenie się nie przewróciło. To nie tylko element użyteczny, a w niektórych rodzajach ogrodzeń wręcz niezbędny. Dobrze i kreatywnie wykonana podmurówka będzie estetycznym uzupełnieniem dla całości.

Z czego i jak wykonuje się podmurówkę?

Podmurówka powinna być przede wszystkim solidna. Zwyczajowo wkopuje się ją w podłożę (nawet do jednego metra głębokości), aby bezproblemowo uniosła ona ciężar ogrodzenia. Widoczna wysokość podmurówki sięga około 15-30 cm. Wykonuje się ją z mieszanki betonu i ewentualnie ozdabia, np. kamieniami czy cegłami. Grubość i wysokość podmurówki zależna jest od rodzaju ogrodzenia - płot z siatki nie będzie wymagał tak konkretnej i solidnej podmurówki, jak ten ze stali.

Kiedy NIE wykonuje się podmurówki?

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie nie zawsze jest konieczna - zwłaszcza gdy chcemy zminimalizować koszty założenia ogrodzenia, ale i też czas, jaki należy przeznaczyć na tę czynność. Do tych ogrodzeń nie jest wymagane zakładanie podmurówki:

Zakłada się ją wtedy tylko pod słupkiem ogrodzeniowym, do którego przytwierdza się siatkę, jest to ważne dla utrzymania równowagi i stabilności ogrodzenia, gdyż słupki są ważnym elementem w całej konstrukcji. Natomiast przy samej siatce czy panelu można pozostawić wolny dół, bez potrzeby podmurowania go. Warto jednak zdecydować się na podmurówkę z kilku powodów:

  • jest estetycznym uzupełnieniem, które ubogaca wygląd ogrodzenia;
  • podmurówkę warto założyć, gdy na posesji są zwierzęta. W ogrodzeniu bez podmurowania psy z łatwością mogą podkopać się pod ogrodzeniem;
  • podmurówka jest stabilizatorem dla ogrodzenia, dzięki czemu zyskuje się pewność, że będzie ono trwałe;
  • podmurówkę warto zamontować zwłaszcza na grząskim i niestabilnym podłożu;
  • jest także ochroną dla potencjalnych aktów kradzieży i wandalizmu;
  • jeśli płot odgradza ogród od sąsiadującej działki, to warto wykonać podmurówkę, aby rośliny nie przerastały i nie przebijały się na działkę obok. Tym sposobem ogrodzenie też nie niszczy się przez twarde korzenie roślin;
  • montaż podmurówki zabezpiecza ogrodzenie przed korodowaniem, powstawaniem osadów, czy innych zniszczeń i uszkodzeń, które mogą pojawiać się przez usytuowanie płotu bezpośrednio na gruncie.

Podmurówka pod ogrodzenie - rodzaje

Montaż podmurówki powinien być poprzedzony jej odpowiednim doborem. Ogrodzenie panelowe będzie wymagało innych fundamentów niż to metalowe i ciężkie. Z tego powodu wyróżnia się podmurówki systemowe lub betonowe.

  • Podmurówka systemowa - inaczej nazywana także prefabrykowaną, jest to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, do tego bardzo proste w montażu. Jak sama nazwa wskazuje - ten rodzaj podmurówki systemowej umożliwia układanie i łączenie ze sobą gotowych elementów. Prefabrykaty mają różne wymiary oraz wzory, co jest dodatkowym atutem estetycznym. Podmurówki systemowe łatwo ze sobą łączyć. Ich zaletą jest przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, jaki poświęca się na ich wykonanie. Przeznaczone są głównie do ogrodzeń panelowych, zwłaszcza betonowych, które są długością i grubością w szczególności do nich dostosowane. Prefabrykaty można pomalować, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe korzyści wizualne. Wyróżnia się dwa rodzaje podmurówek systemowych: betonowe i z polistyrenu. Betonowe są najczęściej spotykane, aczkolwiek coraz częściej wybiera się także te z polistyrenu. To dlatego, iż charakteryzuje się on wysoką odpornością na wilgoć, a poza tym cechuje się większą wytrzymałością na ucisk mechaniczny, dlatego nadaje się do cięższych ogrodzeń.
  • Podmurówka betonowa/lana - bardziej pracochłonna, gdyż wymaga dokładnego wytyczenia i wymierzenia fundamentów. Taką podmurówkę wlewa się we wcześniej wykopany grunt, dzięki któremu całość jest stabilniejsza. W pierwszej kolejności wykonuje się stopy fundamentowe pod słupki do ogrodzenia. Plusem takiego ogrodzenia test fakt, że jego grubość i wysokość można dostosować do rodzaju opłotowania. Zainstalowanie dodatkowych wzmocnień, umożliwia utrzymanie większego ciężaru. Ponadto w tym przypadku można wybrać formę oraz ostateczny wygląd podmurówki, dzięki czemu może ona być ozdobiona kamieniami. Podmurówka lana ma niską nasiąkliwość, jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj podmurówki ma swoje zalety oraz wady. Montaż tej systemowej i betonowej różni się pod względem czasu, który trzeba poświęcić na wykonanie fundamentów pod ogrodzenie. Laną podmurówkę wykonuje się dłużej, ale jest ona zdecydowanie mocniejsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Przede wszystkim nie pochłania tak mocno wilgoci w porównaniu do tej systemowej, dlatego dobrze wykonana podmurówka ogrodzeniowa nie traci na swej estetyce i funkcjonalności nawet przez wiele lat.

Koszt podmurówki pod ogrodzenie - poznaj ceny

Ceny podmurówek systemowych i lanych są zróżnicowane. W tej drugiej opcji może wyjść ona zdecydowanie taniej, o ile wykonuje się ją samodzielnie bez pomocy fachowców. Jednak trzeba doliczyć do tego czas, który trzeba poświęcić na jej wykonanie. Beton musi się związać i wyschnąć, a do tego potrzebny jest dodatkowy czas oraz pogoda. Dlatego obecnie chętniej wybiera się te systemowe, które można montować w zasadzie o każdej porze roku, a ich zamontowanie jest proste. Jednak tutaj trzeba liczyć się z tym, że ich cena będzie wyższa.

Podmurówka systemowa sprzedawana jest na sztuki, więc koszt jednej o długości 250 cm oscyluje zazwyczaj w granicy od 17 do 40 zł (w zależności od szerokości i wysokości). Do tego trzeba doliczyć elementy łączące. Koszt jednego to minimum 15 złotych. Zamontowanie podmurowania systemowego trwa krócej, ale także trzeba wykonać dla niego fundamenty, czyli trzeba ją wkopać w grunt.

Ostateczny wybór podmurowania zależny jest od rodzaju ogrodzenia, które chcemy wykonać na swojej posesji. Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV