Jak przygotować teren działki pod montaż ogrodzenia?

montaz-ogrodzenia-na-dzialce

Zapytaj o cenę

Chociaż takie zadanie może wydawać się skomplikowane, budowa płotu przez wykwalifikowaną ekipę przebiega zazwyczaj dość szybko i sprawnie. Aby znacznie ułatwić specjalistom pracę, warto odpowiednio przygotować teren przed ogrodzeniem. Jak to zrobić? Oto garść praktycznych porad.

Demontaż istniejącego ogrodzenia

Na montaż ogrodzenia decydują się często nabywcy nowych działek, którym zależy na bezpieczeństwie. Nie można jednak zapominać również o długotrwałych posiadaczach parcel, zmieniających płot. Pierwszym krokiem przygotowania terenu przed ogrodzeniem jest często demontaż starego ogrodzenia.

W trakcie usuwania starego ogrodzenia należy bezwzględnie usunąć fundamenty w miejscu nowych słupków. W ten sposób można zaoszczędzić czas oraz koszty montażu nowych słupków.

Rozbiórkę płotu trzeba rozpocząć od zdjęcia furtki i bramy. W zależności od technik zastosowanych przy instalacji, warto odkręcić lub odciąć przęsła od słupków. Zniszczoną podmurówkę wraz z słupkami w ławie fundamentowej również należy usunąć. Jeśli podmurówkę da się wykorzystać w nowym ogrodzeniu, można wyciąć z niej słupki. Nowe elementy są instalowane wówczas do istniejącego betonu za pomocą specjalnych kołków.

Usuwanie roślinności

Chociaż piękny ogród wymaga wieloletniej troski, bujne rośliny nie ułatwiają pracy podczas montażu ogrodzenia. Jeśli działkę w miejscu położenia płotu porastają drzewa lub krzewy, należy je usunąć wraz z korzeniami. Wówczas wyrównanie terenu i przygotowanie otworów pod fundament betonowy będzie znacznie łatwiejsze, natomiast ustawiony płot – stabilny. Trawę i chwasty wystarczy krótko przystrzyc, zwłaszcza na dotychczas nieużywanych posesjach.

Przygotowanie terenu przed ogrodzeniem na pochyłej działce

Po oczyszczeniu miejsca na ogrodzenie trzeba wyrównać teren. Nawet stosunkowo nieduże nierówności negatywnie wpływają na wygląd posesji – między dolną krawędzią płotu a gruntem mogą wówczas powstawać nieestetyczne ubytki. Niewielkie różnice warto zniwelować samodzielnie, a do większych należy zatrudnić profesjonalną firmę. Wyrównanie ziemi jest szczególnie ważne w miejscu montażu bramy. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że skrzydła będą otwierać się i zamykać prawidłowo.

Profesjonalna firma za pomocą niwelatora może zmierzyć różnicę wysokości w dwóch punktach działki, co znacznie ułatwi wyrównanie terenu pod ogrodzenie. Po nawiezieniu ziemi grunt jest zbyt niestabilny do instalacji płotu, trzeba zatem ubić go specjalnymi urządzeniami. Jeśli różnica i odległość punktów pomiaru jest dość duża, na przykład spadek 1,5 m w odcinku 50 m, należy zatrudnić dodatkowych specjalistów do profesjonalnego przygotowania terenu przed ogrodzeniem. Sztuczne próby modyfikacji terenu mogą być jednak kosztowne i nieestetyczne.

Na pochyłych działkach zalecamy kaskadowy montaż parkanu. W tym przypadku każde przęsło tworzy uskok zgodnie z nachyleniem terenu. Wszystkie przęsła ogrodzeniowe powinny być zbliżonej wielkości. Równie ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie terenu przed ogrodzeniem, aby profil ramy ustawić równolegle do spadku terenu. Taka opcja wymaga zrobienia specjalnych przęseł, co nie stanowi problemu dla naszej firmy.

Przygotowania terenu przed ogrodzeniem na obszarach podmokłych

Oprócz opisanego przygotowania tereny przed ogrodzeniem warto sprawdzić, czy płot nie będzie leżał na podmokłym obszarze. Często takie umiejscowienie wyklucza instalację ogrodzenia, ponieważ grząski grunt jest niestabilny, a zimą zamarzająca woda może powodować podnoszeniu lub opadanie terenu. Montaż ogrodzenia da się jednak przeprowadzić. Najczęściej takie przedsięwzięcie wymaga wymiany, nadsypania gruntu albo drenażu przez profesjonalną ekipę.

Pomiar ogrodzenia

Jeśli teren pod ogrodzenie jest już wyrównany, warto własnoręcznie go wymierzyć. Najpierw należy poznać całkowitą długość oraz umiejscowienie płotu na działce z uwzględnieniem rozmieszczenia bramy i furtki, a także ich rozmiarów. Później od całkowitej długości ogrodzenia można odjąć szerokość bramy, furtki oraz słupków, aby otrzymać łączną długość przęseł. Wysokość ogrodzenia oraz rodzaj słupków (stalowe lub murowane) mają dość duże znaczenie, trzeba mieć je więc na uwadze, dokonując wszystkich pomiarów.

Materiały dla monterów

Kiedy teren przed ogrodzeniem jest już przygotowany, należy zapewnić monterom beton do pracy. Zamówienie gotowego betonu z marketu budowlanego to opcja znacznie tańsza, niż zlecenie jego transportu firmie instalującej płot. Ponadto samodzielny zakup materiału sprawia, że pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę bez konieczności wyjazdu do sklepu. Przed montażem warto więc napisać na nasz adres e-mail lub zadzwonić i zapytać, ile betonu będzie potrzebne.

Oprócz betonu koniecznie trzeba zapewnić ekipie Hammerman-Tech dostęp do prądu i wody. Wystarczy, aby na zewnątrz znalazł się kontakt elektryczny (na przykład z przedłużaczem) oraz zawór. Wówczas nasi pracownicy bez problemów przygotują materiał do stabilizacji słupków, a ponadto skorzystają z niezbędnych narzędzi.

Przygotowanie terenu przed ogrodzeniem to podstawa, od której zależy późniejsza stabilność konstrukcji oraz skuteczność w zabezpieczaniu posesji. Równie ważne jest także zaufanie do ekipy montującej. Hammerman-Tech oferuje nie tylko wysokiej jakości ogrodzenia, ale także ich profesjonalną instalację. Nasi doświadczeni pracownicy sprawnie skonstruują płot niezależnie od stopnia nachylenia działki. Wystarczy przedstawić wizję ogrodzenia, a nasz zespół zajmie się resztą.

FAQ

1. Czy stare słupki można wykorzystać w nowym ogrodzeniu?

Tak! Stan słupków należy sprawdzić przed usunięciem starego ogrodzenia. Pokryte rdzą, niestabilne lub uszkodzone elementy trzeba zdemontować, ale jeśli są w dobrym stanie, mogą posłużyć do nowego płotu, aczkolwiek odradzamy takie rozwiązanie ponieważ różnica w kolorystyce farby pomiędzy starymi a nowymi słupkami sprawia , że dane ogrodzenie nie wygląda atrakcyjnie.

2. Jak przygotować nierówny teren przed ogrodzeniem?

Jeśli są to małe nierówności, ich niwelację można z powodzeniem przeprowadzić samemu. Różnice w wysokości mierzące 1,5 m na odcinku 50 m trzeba usunąć z pomocą profesjonalnej ekipy. Czasami wyrównywanie takich nierówności jest kosztowne i nieestetyczne, warto więc wziąć pod uwagę montaż ogrodzenia kaskadowo lub równolegle do spadku terenu.

3. Co trzeba zapewnić instalatorom do pracy?

Zakup betonu z marketu budowlanego samodzielnie jest tańszy, niż za pośrednictwem firmy montującej ogrodzenie, a dodatkowo skraca znacznie czas montażu. Do rozrobienia betonu przyda się także dostęp do wody, na przykład z zaworu na działce. Oprócz tego niezbędny jest również dostęp do sieci elektrycznej, aby umożliwić specjalistom zastosowanie odpowiednich narzędzi.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV