Rodzaje ogrodzeń posesji – zalety, koszty i zastosowanie

rodzaje-ogrodzen

Zapytaj o cenę

Wybór ogrodzenia do działki prywatnej, firmowej lub obiektów użyteczności publicznej to proces, który powinien być przemyślany. To nie tylko kwestia upodobań, ale także funkcjonalności danej konstrukcji. Warto poznać zatem rodzaje ogrodzeń i płynące z ich posiadania zalety. Podpowiemy również, jakie najczęściej zastosowanie mają poszczególne ogrodzenia i które z nich są tańsze. 

Jakie ogrodzenie wybrać?

Jako producent ogrodzeń zawsze staramy się doradzać naszym klientom najkorzystniejsze rozwiązania. Wsłuchujemy się w ich oczekiwania i potrzeby, na których podstawie przygotowujemy ofertę – teraz każdy może porównać różne rodzaje ogrodzeń i zdecydować się na to, które jest najbardziej zbliżone do indywidualnych preferencji Klienta. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas spisem płotów.

Podział ze względu na rodzaj materiału wykonania:

Ogrodzenia metalowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów konstrukcji wyznaczających działkę są ogrodzenia metalowe. Występują w różnej formie, jako ogrodzenia stalowe, aluminiowe lub z siatki. Te ostatnie często traktowane są jako ogrodzenia tymczasowe, ale wykonane prawidłowo, tworzą solidną konstrukcję, która jest trwała nawet przez kilka lat. W naszym przedsiębiorstwie stawiamy przede wszystkim na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Polecamy zatem ogrodzenia wykonane ze stali ocynkowanej oraz malowane proszkowo. Dzięki takiej technologii produkcji i wykończenia wiemy, że tworzone przez nas konstrukcje są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także odpowiednio zabezpieczone przed występowaniem korozji. Przeróżne możliwości obróbki oraz kreatywne projekty pozwalają na zamówienie ogrodzeń ażurowych bądź tych o prostej i minimalistycznej konstrukcji.

Ogrodzenia drewniane

Naturalny materiał, jakim jest drewno, musi być przede wszystkim odpowiednio obrobiony i zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Płoty panelowe z drewna powinny być także regularnie konserwowane. Cieszą się popularnością przez wzgląd na wykorzystanie naturalnych materiałów i estetyczny wygląd.

Ogrodzenia murowane/kamienne

Popularnym, jednak zdecydowanie droższym rozwiązaniem, jest wykonanie ogrodzenia z naturalnego kamienia. Takie murowane płoty dają poczucie bezpieczeństwa oraz pięknie prezentują się przez wiele lat. Najczęściej pasują do klasycznego stylu domu i ogrodu. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Klientów, którzy marzą o płocie z cegły, dlatego ogrodzenia murowane często łączymy również z profilami stalowym – wówczas przęsła ze stali szlachetnej montuje się na słupkach murowanych, co tworzy niepowtarzalny efekt wizualny. Takie modułowe konstrukcje łączą nowoczesne rozwiązania z tradycyjnymi, zdobywając coraz większe uznanie na rynku.

Podział ze względu na technikę montażu:

Ogrodzenia na słupkach murowanych

Będąc w temacie montowania przęseł na słupkach murowanych, rodzaje ogrodzeń można rozróżnić również pod względem wspomnianej techniki montażu. Sposób zamontowania wpływa nie tylko na trwałość konstrukcji, ale również na jego funkcjonalność i efekt wizualny. Systemy ogrodzeniowe montowane na słupkach murowanych cieszą się zainteresowaniem z tego względu, że łączą popularne profile z eleganckim murkiem, estetycznie dekorując posesję i zabezpieczając ją przed nieproszonymi gośćmi.

Ogrodzenia z podmurówką

Wiele osób decyduje się również na ogrodzenia z podmurówką, czyli elementem, który izoluje płot od gruntu. Najczęściej taki fundament jest wykonany z mieszanki betonu lub kompozytów prefabrykowanych. Podmurówka sprawdza się w przypadku ogrodzeń z siatki, gotowych paneli czy metalowych profili. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają domowe zwierzaki i obawiają się, że pupile mogłyby podkopać się pod ogrodzeniem i uciec.

Ogrodzenia ze słupkami stalowymi

Popularną techniką montażu ogrodzenia są również słupki stalowe, które umieszcza się w gruncie na głębokości około 70-85 cm. Takie ogrodzenie pozwala niewielkim zwierzętom na swobodne przemieszczenie się, dzięki czemu to idealny pomysł dla miłośników przyrody i osób, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach.

Podział ze względu na styl:

Ogrodzenia nowoczesne

Niezwykle istotnym podziałem rodzajów płotów jest klasyfikowanie ich pod względem wyglądu. Klienci najczęściej myślą o tym, żeby zamawiane przez nich ogrodzenie wpisywało się w obecnie panujące trendy aranżacyjne i architektoniczne. Często pytają nas o ogrodzenia nowoczesne, które charakteryzuje prosta konstrukcja i minimalistyczny design. Najczęściej są to niewielkie panele ogrodzeniowe poziome lub pionowe dostępne w stonowanych kolorach: czarnym, brązowym lub szarym. Ten trend aranżacyjny na dobre wpisał się już świadomość Klientów, dlatego również my, wychodząc im naprzeciw, polecamy bramy i ogrodzenia z kolekcji Modern, które oprócz efektownego wyglądu charakteryzuje również bardzo wysoka jakość wykonania.

Ogrodzenia klasyczne

Dla miłośników tradycyjnych rozwiązań najlepsze będą ogrodzenia klasyczne. Zazwyczaj są to przęsła kute lub profile stalowe zakończone dekoracyjnymi grotami. Tradycyjne wzornictwo jest ponadczasowe i świetnie wkomponowuje się w styl klasycznych posesji, domów, dworków czy willi. Płoty tego rodzaju mogą mieć proste, geometryczne lub ornamentalne wzory. W charakter klasycznych konstrukcji wpisują się również bramy i ogrodzenia łukowe.

Podział ze względu na wypełnienie i rodzaj przęseł:

Ogrodzenia kute

Jednym z popularnych rodzajów konstrukcji wyznaczających teren działki są ogrodzenia kute. Ten rodzaj płotów zalicza się do wyrobów kowalstwa artystycznego. Metalowe przęsła są zazwyczaj ozdobione wyjątkowymi wzorami, które wpływają na niepowtarzalność całej konstrukcji.

Ogrodzenia palisadowe

Tradycyjna palisada, wywodząca się ze średniowiecza, składała się w pierwotnej wersji z drewnianych pali układanych pionowo. We współczesnej wersji ogrodzenia palisadowe tworzą stalowe profile, dzięki czemu cała konstrukcja zyskuje nowoczesnego wyrazu.

Ogrodzenia żaluzjowe

Podobnie do ogrodzeń palisadowych, płoty żaluzjowe są wykonane ze stalowych, ocynkowanych elementów. Ich układ przypomina jednak tradycyjne żaluzje, dlatego ten rodzaj płotów znajduje szczególne zainteresowanie wśród osób, które lubią niestandardowe rozwiązania.

Ogrodzenia gabionowe

Od kilku lat na polskim rynku popularne stają się również ogrodzenia gabionowe. To rodzaj konstrukcji składającej się z koszy wypełnionych kamieniem. Tego typu zabudowy były z początku używane jako umocnienia skarp, jednak z czasem zaczęły stanowić solidne i ozdobne ogrodzenie terenów prywatnych i firmowych.

Ogrodzenia z wypełnieniem

W tym punkcie warto wymienić ogrodzenia panelowe, których wypełnienie mogą stanowić: panele drewnopodobne, blacha lub płyty włókno-cementowe. Wypełnienie metalowe lub z wykorzystaniem tworzyw sztucznych jest odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. W przypadku naturalnego drewnianego wypełnienia należy dbać o właściwą konserwację surowca. Dodatkowo przy uszkodzeniu drewnianego panelu bardzo trudno zastąpić go elementem o tym samym odcieniu. W przypadku ogrodzenia z wypełnieniem panelowym z tworzywa sztucznego mamy do wyboru szeroką gamę barw imitujących drewno.

Jakie ogrodzenie jest najtańsze?

Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem jest siatka – głównie z tego względu, że jest łatwo dostępna i prosta w montażu. Zawsze doradzamy naszym klientom optymalne rozwiązania i wiemy, że w przypadku ogrodzeń na wiele lat, lepszym pomysłem jest konstrukcja stalowa. Dlatego najkorzystniejszą opcją jest wybór ogrodzeń stalowych, które są nieco droższe niż podstawowy płot z siatki, ale w perspektywie czasu ich konstrukcja jest trwalsza i prezentuje się estetyczniej. Inwestycja w ogrodzenia i bramy stalowe to również możliwość zainstalowania systemów automatycznych do otwierania oraz zamykania. Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się produkcją bram i ogrodzeń, jesteś w dobrym miejscu. Wykonane przez nas elementy stalowe z pewnością udekorują Twoją posesję, wyznaczą granice działki oraz zabezpieczą teren przed wtargnięciem nieproszonych gości.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV