Słupki stalowe, podmurówka czy słupki murowane - jak zamontować ogrodzenie?

montaz-ogrodzenia

Zapytaj o cenę

Od montażu ogrodzenia zależy ostateczny wygląd oraz solidność całej konstrukcji. Sposób montażu słupków, stanowiących fundament ogrodzenia, jest zależny również od terenu, na którym stawia się płot. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Montaż ogrodzenia

Metoda montażu ogrodzenia jest zależna od gruntu, rodzaju płotu, zamierzonego efektu, a nawet budżetu, którym się dysponuje. Odpowiednie rozwiązania, techniki oraz narzędzia pozwalają na montaż ogrodzenia nawet na nierównym terenie. Ogrodzenie, stanowiące dopełnienie terenu prywatnego, firmowego lub publicznego, może być montowane na początku, w trakcie lub po zakończeniu budowy. Wstępnie montuje się ogrodzenie tymczasowe, które może powstać tylko ze słupków i siatki, ale coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrodzenia panelowego od razu na stałe - to solidna konstrukcja wykonana ze słupków i paneli stalowych, dodatkowo ocynkowana ogniowo, by zabezpieczyć ją przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznym i występowaniu korozji.

Ogrodzenie nie musi wyłącznie wyznaczać granic działki. Może pełnić funkcję estetyczną, ochronną i użytkową. Pierwszą rolę odgrywa wtedy, gdy dopełnia styl posesji. Do tradycyjnego budownictwa chętnie wybierane są ogrodzenia murowane i klasyczne płoty ze zdobieniami, a do nowoczesnego - minimalistyczne ogrodzenia panelowe lub kompozytowe.

Montaż ogrodzenia wymaga wyznaczenia odpowiedniego miejsca, przygotowania podłoża, solidnego umiejscowienia słupków, a niekiedy także wykonania podmurówki. Chętnie doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania, a dziś podpowiemy, jakie są możliwości montażu różnego rodzaju ogrodzeń na działce.

Przygotowanie terenu pod ogrodzenie

Niezależnie od techniki montażu ważne jest właściwe przygotowanie terenu. Grunt musi przede wszystkim zostać oczyszczony z roślinności, korzeni, kamieni oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby przeszkodzić w prawidłowym osadzeniu konstrukcji.

Słupki stalowe betonowane w ziemię

Pierwszym sposobem na montaż ogrodzenia jest zabetonowanie słupków stalowych w gruncie. To szybkie, estetyczne i najkorzystniejsze pod względem cenowym rozwiązanie. Montaż polega na wykopaniu dziur o głębokości około 70 cm oraz umieszczeniu w nich słupków stalowych. Głębokość, na jaką należy wykopać dziurę pod słupek, jest uzależniona od strefy przemarzania gruntu. Fundament wykonany poniżej tej strefy wpływa na to, że ogrodzenie nie przesunie się podczas ruchów gruntu związanych z przemarzaniem. Średnica dziury powinna z kolei wynosić około 20-25 cm, co zapewni słupkom stabilność. Wykopanie większych otworów będzie wymagało użycia większej ilości betonu.

jak-montujemy.png

Warto pamiętać, że beton w temperaturze około 20 stopni Celsjusza osiąga 100% wytrzymałości na ściskanie po około miesiącu. Montaż ogrodzenia ze słupkami stalowymi zabetonowanymi w ziemi jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na koszty i czas - już po 4-6 tygodniach klient ma gotowe ogrodzenie. Dodatkowo można zastosować ten sposób montażu zarówno przy prostym, jak i spadkowym ukształtowaniu terenu.

Słupki stalowe z krawężnikami

Jednym z rozwiązań przy montowaniu ogrodzenia jest skorzystanie z opcji słupek + krawężnik, nazywany również obrzeżami betonowymi. 60-centymetrowe krawężniki betonuje się w gruncie przed lub między słupkami stalowymi. Połowa jest osadzona w gruncie, a druga połowa wystaje ponad powierzchnię ziemi. W efekcie wprowadzone w grunt krawężniki wyglądają jak podmurówka. Takie betonowe obrzeża można kupić w każdym punkcie sprzedaży kostki brukowej.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV